Czy matura jest ważna i dlaczego to nie ma znaczenia

Wiesz, dlaczego bez sensu jest zadawać sobie to pytanie? Dlatego, że odpowiedź niczego w Twoim życiu nie zmieni. Jeżeli czytasz ten tekst, to najpewniej już za chwilę podchodzisz do matury. W praktyce oznacza to, że nie wyrobisz się już z konstrukcją wehikułu, który zagiąłby czasoprzestrzeń i musisz brać na klatę to, co życie da. Jeśli Ci się poszczęści i maturę zdasz z palcem w nosie – gratulacje, najpewniej dostaniesz się na wymarzone studia. Jeśli nie – spokojnie. Tak samo ma pozostałych 95 procent.

PRAWIE JAK DZIEŃ ŚWIRA

Sama do matury podchodziłam wieki temu. Byłam pierwszym rocznikiem gimnazjalnym, więc wszystko w systemie edukacji było bezsensowne i nowe. Czy coś się od tamtej pory zmieniło? No cóż. Nic nie jest już nowe.

Od lat nie zmienia się zresztą jedno – status matury. Znakomita większość ludzi uważa (a na pewno w tej grupie są Twoi nauczyciele i matka), że matura to najważniejszy egzamin na świecie i bezdyskusyjnie to od niego wszystko zależy. A ja, choć stronię od frazeologii sedesowej, powiem Ci, że to wszystko gówno prawda.

Matura jest Ci potrzebna do jednej, jedynej tylko rzeczy. Aby się dostać na studia. W tym momencie myślisz pewnie, że to absolutny priorytet i musisz, ale to musisz znaleźć się na wymarzonej uczelni, żeby drzwi kariery stanęły przed Tobą otworem. No więc ja Wam powiem, że mój facet żadnych studiów nie skończył, a zawodowo świetnie się ma. Ba, nawet lepiej ode mnie.

Oglądaliście zresztą „Dzień świra”? Tam Adaś Miauczyński wypowiada takie piękne zdanie, że to jest jakiś ponury absurd – żeby o życiu decydować za młodu, kiedy jest się kretynem. Nie obraźcie się, ale w wieku, w którym zdaje się maturę, naprawdę jest się kretynem. To znaczy: niewiele się przeżyło i niewiele się o sobie wie. To, że wiesz, co to całki i umiesz wyrecytować przez sen definicję ameby, nie znaczy jeszcze, że wiesz, gdzie widzisz siebie za 20 lat.

MOJA HISTORIA

Dlatego gdybym sama miała raz jeszcze wybierać, zrobiłabym sobie dobry rok przerwy. Wyjechała z Polski, podszkoliła inny język, zobaczyła obce kraje, pobyła trochę z własnymi myślami. Dała sobie czas i nabrała dystansu. I choć cieszę się, że piekło matury i raj studiów mam już dawno za sobą, to gdyby cofnąć czas, nie płakałabym, gdybym jednak nie zdała.

Natomiast prawda jest taka, że zdałam. Na tak żenującym poziomie, że niżej był już tylko muł. No i teraz uwaga – od zawsze byłam kujonem. Nie pamiętam roku bez czerwonego paska, konkursów czy jakiejkolwiek nagrody. Przez całe liceum miałam stypendium ministra (a dostawał je jeden uczeń na całą szkołę), a chwilę przed maturą odhaczałam dwie olimpiady. Oceny na świadectwie: bardzo dobry, celujący, bardzo dobry, celujący. I tak na zmianę. A na maturze? DNO.

Nie, że nic nie umiałam. Po prostu nie miałam szczęścia. Nie wstrzeliłam się w pytania, tematy, klucz. Wszystko poszło nie tak. I choć na ustnych zgarnęłam maksymalną liczbę punktów, to pisemne poszły mi tak, że obciach na 102. Żałuję, że zapodziałam świadectwo, bo podałabym Wam konkrety. Ale pamiętam, że historię ogarnęłam na poziomie około 40 procent.

Czy zaważyło to na moim życiu? Wcale. Dostałam się na polonistykę i dziennikarstwo, które ze świetnym wynikiem skończyłam. A także na filologię rosyjską, filologię francuską oraz historię sztuki, na które gdzieś w tzw. międzyczasie aplikowałam, ale których finalnie nawet nie zaczęłam. Tak, z moją słabą maturą. Tak, da się. Chociaż na niektórych z tych kierunków było ponad 20 osób na miejsce. Wiosek? Nie musi Ci pójść świetnie. Po prostu to zdaj. A ja zdradzę Ci kilka prawd.

Z MATURĄ JEST JAK ZE ZWIĄZKAMI

To znaczy: raz zaiskrzy, a raz nie. Ja totalnie nie wstrzeliłam się w arkusze, a czytając kolejne pytania zastanawiałam się, czy nie chodziłam do liceum np. dla Pigmejów. No nic mi nie pasowało! O niektórych rzeczach w życiu nie słyszałam, inne wydały mi się tak ważne, jak zeszłoroczna promocja w Rossmannie. I co, to miało świadczyć o mojej wiedzy? O tym, ile przez całe życie się nauczyłam? O tym, czy będę wartościowym studentem i czy teraz jestem wartościowym uczniem? Akurat!

Jakie mieć w takim razie podejście? Jak z Kujawskim. OLEJ. To znaczy: zdaj, jeśli chcesz iść na studia, ale nie spinaj się teraz nie wiadomo jak. Po prostu idź i to zdaj. Zdajesz egzaminy od zawsze. Szkoła to setki, jeśli nie tysiące większych i mniejszych sprawdzianów, testów, kartkówek. Matura to to samo, tylko z większym rozmachem. Ale to w dalszym ciągu to samo. Umiesz to, więc idź i rób to, co robisz od zawsze.

Pamiętaj też, że Twoim problemem w tym momencie nie jest brak wiedzy, niewystarczające przygotowanie, za małe IQ. Twoim problemem jest strach. Nie wierzysz w siebie, boisz się, powątpiewasz. Od miesięcy nie słyszysz o niczym innym, jak matura. Czujesz presję bliskich, otoczenia. W szkole – matura. W domu – matura. I w snach też pewnie matura. Każdy by od tego zwariował! Dlatego czas najwyższy wrzucić na luz. Kijem Wisły nie zawrócisz czy co ma być, to będzie. Wybierz sobie, które hasło chcesz, ale nie umieraj mi tam teraz ze strachu, kiedy jest tyle innych, ciekawszych sposobów.

NAPRAWDĘ NAZYWASZ SIĘ MILIJON

Ale nie dlatego, że za miliony kochasz i cierpisz katusze, ale dlatego, że miliony przeżywały, przeżywają lub będą przeżywać to, co teraz Ty. Serio, nie tylko Ty zdajesz maturę, wszyscy przez to przechodziliśmy i wszyscy przeszliśmy. Z różnymi skutkami, ale żaden głaz nam się na głowę nie zwalił. Z maturą jest jak z ząbkowaniem – każdy musi przez to przejść, ale spokojnie, nie takie gamonie dawały przecież radę. Dlatego czas najwyższy wziąć się w garść. Choć najpewniej wyglądasz teraz tak:

Albo tak:

Albo tak:

Każda z tych reakcji jest bez sensu, bo wystarczy, że stresuje się za Ciebie Twoja matka. A Ty przecież wiesz, że bałwanem nie jesteś i z nie takimi rzeczami trzeba będzie się jeszcze w życiu mierzyć. Dlatego przestań się zamartwiać, bo dostaniesz wrzodów, nerwicy albo zmarszczek, a wiesz, jak mówią. Człowiek bez matury kiedyś w końcu zda, a człowiek brzydki zawsze będzie już brzydki.

A jeśli z nerwów nie możesz zasnąć, to:

a) zrelaksuj się

b) wciągnij coś słodkiego

c) napij się

Nie, nie jesteś Sidem. Nie wody.

A ja na zakończenie przypomnę Ci, że matura istnieje dlatego, że musi. To znaczy: kiedyś jacyś panowie wymyślili sobie, że muszą ludzi egzaminować i od tamtej pory nikt nie zadał sobie trudu, żeby opracować sensowniejszy model edukacji. Czy raczej – sprawdzania zdobytej podczas jej trwania wiedzy. Ale wiesz, co? To niczego nie zmienia. Życie nadal jest piękne, chłopcy seksowni, a leniwce śmieszne. Dowód? Łap:

Dlatego zrób, co musisz, idź tam i to zdaj. Ale nie daj sobie wmówić, że od tego zależy Twoje życie.

Twoje życie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

fot. Amar Saleem/pexels.com

snapUWAGA!

Jeśli chcesz, żebym czasem poprawiła Ci humor, to wbijaj na Snapchata. Niestety, nazywam się tam mało zabawnie, czyli tak, jak zawsze. To smutne, bo już sobie wymarzyłam, że nazwę się Panda Anda. Ale nazwy użytkownika nie da się chyba zmienić i na zawsze pozostanę już sobą. Okropna rzecz.

Natomiast po tylu namowach przestałam wreszcie zapierać się jak żaba błota i tłumaczyć, że jestem za stara na Snapchat. 

Na ptasie mleczko też jestem trochę za stara, a zjadłam właśnie pół pudła. Yo!