Dobry jeżu Anaszpanie, czyli największe bzdury z kościoła

Wszystko zaczęło się od jednego, niewinnego statusu na Facebooku, w którym pytałam, czy znacie tę kościelną pieśń, w której jest zwrot „na cud Jonasza”. Bo ja, jak byłam mała i nie znałam słów, to zawsze śpiewałam „Nasturcjo nasza”. I tak się zgadaliśmy z Pawłem i on z kolei jak miał powiedzieć za dzieciaka, że „umęczon pod Ponckim Piłatem”, zawsze mówił „pod pączkiemPiłatem”. I tak zaczęliśmy się licytować: jak które przekręcało modlitwy czy pieśni kościelne i doszliśmy do wniosku, że nie możemy być jedynymi gamoniami pod słońcem i o podobne wpadki dobrze byłoby zapytać też Was.

Efekt? Ponad 1000 polubień i 500 komentarzy… Nie było łatwo przez to przebrnąć – zwłaszcza, jak się człowiek dławił od śmiechu :-D Ale w końcu się udało i oto jest – cudowna lista największych bzdur, jakie mogliście usłyszeć w kościele! Niżej wypisałam najlepsze z Waszych komentarzy – autorom kłaniam się w pas, a jeśli znacie coś innego, ale równie śmiesznego – koniecznie dawajcie znać! A póki co – bierzcie i śmiejcie się z tego wszyscy!

PS. Żeby nie było – ten tekst nie ma na celu obrażania czyichkolwiek uczuć religijnych. Ma jedynie na celu obśmianie tego, jakimi wszyscy bywamy czasem gamoniami ;-)


PIEŚNI KOŚCIELNE I INNE BZDURY :

Uczono mnie modlić się za duszę dziadków. U mnie wyglądało to tak: „Zaduszę babcie Gienię i dziadka Franka”. Nie widziałam w tym logiki i nie rozumiałam, dlaczego mam mówić takie straszne rzeczy. 

Gdzieś czytałam, że są podobno tacy, co śpiewają „Tyś na pustkowiu sklep otworzył, Panie” #niedzielabezhandlu 

„Tyś na pustkowiu chleb rozmroził, Panie”.

„Módl się za nami grzecznymi”.

Ja za to uwielbiam „Anielski orszak”. Słowa powinny brzmieć: „A pieśń zbawionych niech Cię zaprowadzi…”, ja jednak wolałam: „A pies znajomych niech Cię zaprowadzi”.

Moje dzieci modliły się do Anioła Stróża: „Bądź mi zawsze kupą mocy…” Zamiast „Bądź mi zawsze ku pomocy”.

Ja się kiedyś spytałam, czy Baranek, co gładzi grzechy świata, to czy on je łapką głaszcze…

Ja za to zawsze zastanawiałam się, kto jest tą „Nacudją naszą” i dlaczego Maryja w kolędzie „Jezus malusieńki” zostawiła Pana Jezusa i poszła sama do Boga, jakby nie mogła zabrać go ze sobą (dopiero, chyba w 1 klasie, mama mnie uświadomiła, że jest uboga, a nie U Boga).

Ja też zawsze myślałam, że Maryja u Boga była – i zastanawiałam się, czemu jej nie pomógł, skoro już do niego poszła.

Będąc dzieckiem, zawsze myślałam, że Maryja „rondel z głowy zdjęła”, bo byli tak biedni, że nie stać ich było na normalne nakrycia głowy.

Mnie zawsze dziwiło „i uderzmy przednim czołem” – przecież tylnego nie ma…

Ja mam tak z kolędą „Dzisiaj w Betlejem”. Zamiast „porodziła syna”, to śpiewałam „poroniła…” D dziś mi głupio, chociaż jako dziecko nie miałam pojęcia, co to znaczy…

Wujek, który jest księdzem, opowiadał, że starsze kobiety z jego parafii śpiewają” „Matko Niebieskiego Pana slicznaś ino po kolana” zamiast „Ślicznaś i niepokalana”.

Byłam przekonana, że Jezus ma na nazwisko Anaszpan. Wszystko przez pogrzebowe „Dobry Jezu Anaszpanie”.

A ja byłam przekonana, że Bóg nosi szelki, bo jest taka pieśń, w której śpiewali: „Jemu śpiewa żywioł w szelki”. Skąd miałam wiedzieć, że słowa „wszelki” i „w szelki” znaczą zupełnie coś innego? 

Ja nie chodzę i nie chodziłam do kościoła, niestety mama do komunii mnie wzięła razem z mym bratem i jak była modlitwa „Zdrowaś Mario”, to mój brat do mnie powiedział: „Ona chyba zawsze jest chora, jak co niedzielę trzeba się modlić, by wyzdrowiała”.

Mój synek na całe gardło śpiewał „chała na wysokości”.

Mój brat śpiewając kolędę jak miał 3 lata śpiewał: „Chwała na wysokości, a po ch*j na ziemi”.

Ja zamiast „niewytrwałym skracaj mękę”, to śpiewałam ” niewytrwałym skracaj rękę”.

Jest taka pieśń maryjna i w niej jest zwrot „swe Królestwo weź w porękę”, a ja śpiewałam „swe Królestwo weź pod rękę ” i zawsze sobie wyobrażałam, że tak pod rękę sobie będzie Maryja szła z Polakami, bo oczywiście Królestwo to Polska dla mnie była.

Córka znajomej: zamiast „ciało Chrystusa” podczas komunii usłyszała: „czy chcesz miętusa?” i krzyk na cały kościół: „mamo, ja też chcę miętusa”.

Ja uważałam, że tekst kolędy „Wśród nocnej ciszy” brzmi: „Czym prędzej się wybierajcie, dobetlejem pospieszajcie”, a dobetlej to taki kij do odpychania, żeby się szybciej chodziło”.

Moja córka, klepiąc komunijne siedem grzechów głównych, uparcie powtarzała: „nieumiarkowanie w siedzeniu i piciu”.

Podczas godzinek zamiast „Tyś niezwyciężonego plastr miodu Samsona” śpiewałam „chlast w mordę Samsona”. I „jak kobyła na początku” zamiast „jako była na początku”.

U mnie „Nasturcjo nasza” też była na porządku kościelnym. Poza tym w kolędzie „Lulajże Jezuniu” słyszałam „Lulajże Izuniu” i na dodatek byłam przekonana, że to o mnie.

Hit z kartkówki z religii w liceum (za coś musieli nam wystawić ocenę, więc była kartkówka ze znajomości „Ojcze nasz”): „jako w niebie, ptaki na ziemi”.

„Jezusa Chytrusa, który z marchwi wstał” w wykonaniu małoletniego wówczas mojego wujka nie przebił nikt w rodzinie.

Gloria, gloria, ile serc zginęło?

Koleżanka opowiadała, że kolega kiedyś podczas modlitwy ,”Anioł Pański” zamiast „Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi”, powiedział „Anioł Pański zmajstrował Pannie Maryi”. 

Wiecznie słyszę w kościele: „Chrystus, któregoś znosiła zmartwychwstał”. Do tego dorzucę wypowiadany przy sypaniu kwiatków przez siostrzenicę „święty, święty kangur zastępów”.

To tak jak z tym, że Jezus był sowieckim agentem, bo w tekście jest wyraźnie: „Chodźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa Ipanienki”.

Moj syn zamiast „Chwała na wysokości” śpiewał „pała na wysokości”. A najbardziej lubił kolędę o krówkach: „małe muuu, małe muu”.

Moja ciocia według opowieści babci zawsze mówiła: „Panie, nie jestem głodna, żebyś przyszedł do mnie”.

„Żeśmy byli Winnisami”- klasyk. Ale kim są Winnisi, to do tej pory nie wiem.

„Panie, nie jestem godzien” – zawsze się zastanawiałem, kim był ten Godzien, że właśnie do niego przyszedł Pan, ale bałem się zapytać, bo wydawało mi się, że wszyscy to wiedzą i będą się śmiali, że ja nie wiem.

„Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i nie budź nas na pokruszenie”.

Wcale nie byliśmy tacy mali. Szliśmy do bierzmowania, 78% swojego życia spędzalismy w kościele, zostawiło nam to stosowną traumę, toteż nic dziwnego gdy w czasie rezurekcji przepełnieni trwożnym ostrzeżeniem o zdradzie, usłyszelismy historię o tym jakoby Judasz sprzedał Jezusa za 30 serników.

W wyznaniu wiary zamiast „przyjął ciało z Maryi Dziewicy” słyszałam „przyjął ciało zmarłej dziewicy”.

Procesja wokół kościoła, śpiewamy litanię loretańską, a ja całą mocą śpiewam: „Panno wstawiona i błogosławiona”.

Zamiast „Bo łan dojrzewa, pachnie świeżym chlebem” w „Panie dobry jak chleb” śpiewałam: „wołaj Mojżesza, pachnie świeżym chlebem!”

Moja ulubiona historia: „Baranku Boży, który łazisz brzegiem świata…”

Zamiast: „Godne to i sprawiedliwe” przez wiele dziecięcych lat mówiłam: „Boże, to niesprawiedliwe”.

Zawsze słyszałam „Idźcie z pokoju Chrystusa” i odpowiedź „Bogu niech będą dzięki” wydawała mi się dziwna, skoro nas wypraszają.

„Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan Niebiosów obrażony” – i na co on się tak gniewa?

Zamiast „Nie płacz dzieciątko, ja ci w pokorze….” śpiewałam: „Nie płacz dzieciątko, ja ci pokożę ” – do teraz nie wiem, co miałam pokazywać.

Będąc u spowiedzi jako dziecko powiedziałam na koniec: „Za wszystkie grzechy serdecznie dziękuję” zamiast „żałuję”.


PS. A jeśli chcecie się jeszcze trochę pośmiać, to zapraszam też do tekstu o moich przymiarkach sukni ślubnej. Oraz do tego o moich ulubionych typach czytelników o znamiennym tytule „Jola spod monopola vs. Madka Polka Zapierdolka” ;-))


Zdjęcie główne: Edward Cisneros/unsplash.com

173
Dodaj komentarz

avatar
157 Comment authors
MaciejAgnieszkaKasiaPyzabet Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Anna
Gość
Anna

Wśród10 Przykazań Bożych jest „Nie będziesz brał imienia Pana Boga Swego na daremno” i „Nie cudzołóż”… Moja mama pytając dzieciaki o 10 Przykazań Bożych usłyszała „Nie cudzołóż na daremno”😀 no w sumie! Jak już cudzołożyć to konkretnie 😋

Gosia
Gość
Gosia

Moja bratanica poprosiła kiedyś, aby zaśpiewać jej kolędę o rzepie.
-Ależ kochanie, nie ma takiej kolędy! – odpowiedziała zdziwiona bratowa
-No pewnie, że jest, a idzie jakoś tak: RZEEEEPAAAA NACZYSTA RZEEEEEPA NACZYSTA……

Sylwia
Gość
Sylwia

Ależ to był pan Naczysta! Nie inaczej!

Karolina
Gość
Karolina

„swe Królestwo weź pod rękę ” ja prd…le – do tej pory tak śpiewam :/

karololo
Gość
karololo

JA TEŻ

Monika
Gość
Monika

Cudowne cala rodzina się śmiała 😄tego mi było trzeba, dziękuję ☺

Monika
Gość
Monika

Ja znam jeszcze „Panie dobry jak lew” i „słodkie ziemskie mewy gnanie” ;)

megi
Gość
megi

a ja słyszałam w kościele ,,Panie dobry jak miód ”:)

Natalia Chmiel-Downar
Gość
Natalia Chmiel-Downar

Asia, trzeba było uprzedzić, żeby czytać w dzień. Jest godzina 22:05, a ja tak się śmieję, że zaraz synka obudzę :D

Beatrycze
Gość
Beatrycze

W pieśni „Pokorna służebnico Pana” z uporem śpiewałam „miażdżąca głowę męża” zamiast węża :)

Pola
Gość
Pola

Znam jeszcze „Gdy śliczna panda syna kołysała…”

Asia
Gość
Asia

Mój brat jak był mały śpiewał „śpiewaj do siana” zamiast hosanna;)

Michał
Gość
Michał

Ja myślałem, że to jest „…bo sanna na wysokości” i rozumiałem to tak, że tam w chmurach jest zimno i oni tam na sankach jeżdżą.

Sylwia
Gość
Sylwia

Ja śpiewałam „o sarna na wysokości!” I nawet miałam to zwierzę zwizualizowane oparte czterema kopytkami na wysokiej wąskiej grani…

Angie
Gość
Angie

Mój brat myślał, że „podobnież Powieczerzy wziął kielich…” 😁

Ewa
Gość
Ewa

Może za dużo Pana Tadeusza :) „Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty…” itd. :)

Michał
Gość
Michał

Myślę, że Twój brat tylko w wyniku boskiej pomyłki nie jest w naszej rodzinie, ale gwarantuję Ci, że ten tekst już od dziś wejdzie do naszego rodzinnego słownika. I nawet wiem, w jakim kontekście. „Powieczerzy” będzie stanowiskiem takim, jak „podczaszy”, tylko będzie miał za zadanie pozmywać :-) Pozdrów brata serdecznie! :-)

Patrycja
Gość
Patrycja

Made my day!!!
Zalałam łzami cały telefon. Mistrzowie :D
Oczywiście w niektórych odnalazłam i swoje remiksy :D
Dzięki za ten tekst :*

Dominika
Gość
Dominika

Jest taka ludowa piosenka. Leci mniej więcej tak: „idzie dysc idzie dysc idzie sikawica, uleje usiece uleje usiece Janickowe lica”. Jako mała dziewczynka, ta piosenka o Janku który moknie na deszczu wzbudzała u mnie łzy. Słyszałam to mniej więcej tak: „idzie dysc idzie sikawica kuleje u siece (czyli przy sieczce do jedzenia dla koni) janickowa kobelica (czyli kobyła moim zdaniem)”. Tak mi szkoda było tego konia, że bolała go noga i kulał :D

Ewka
Gość
Ewka

Mój brat w zeszycie do religii zamiast „królestwo niebieskie” napisał „ku*estwo niebieskie”… :D a odkrył to ksiądz będący z wizytą po kolędzie.. :D

Patrycja
Gość
Patrycja

Aśka właśnie umarłam ze śmiechu.
Czytam Twój wpis mojemu niemeżowi, wiec mówi : a moja siostra …
pieśń : „ile minut w godzinie, a godzin wieczności”
(Między jednym a drugim przerwa…)
Siostra: „ile minuuut w godziiinieee… SZEŚĆDZIESIĄT”

KURTYNA.

Laurka
Gość
Laurka

„… świec się imię Twoje, przyjdź kurestwo Twoje.” Na cały głos, w domu, kiedy ksiądz chodzi po kolędzie…. Do dzisiaj, rodzice przez całą kolędę dusza się że śmiechu. No i jeszcze, jak miałam z 10 lat, poszliśmy do kościoła A ja byłam tak strasznie głodna (nigdy nie jem śniadań, dopiero po jakiś 2 godzinach od wstanie robię się głodna), a tam ksiądz dziękuję za jakąś pomoc państwu Bochenek i Kiełbasa, nie wytrzymałam, śmiałam się w głos (A jak próbuje powstrzymać śmiech to mi chrumkanie wychodzi), tak że mnie mama z kościoła wyprowadzila, po czym sama uciekła do toalety bo się… Czytaj więcej »

Michał
Gość
Michał

Tak! Z kurestwem, niestety, miałem bardzo długo i musiałem się pilnować. Widać szatan mnie kusił zawsze w tym momencie ;-)

Karola
Gość
Karola

„Przekażcie sobie znak w pokoju/ wspokoju „

Justyna
Gość
Justyna

„Wieczny odpoczynek racz m dać Panie..a światłość wieku i staniechaj im świeci”

Monika
Gość
Monika

Ja mówiłam zawsze „a światłość wieku i stan niechaj im świeci” w sumie do tej pory tak mówię 😂

Wilczan
Gość
Wilczan

U mnie babcia jakoś tak zawsze dzieliła ten fragment, że słyszałem to jako „a światłość wieku istaniechaj im świeci” – i myślałem, że istaniechaj to takie potężniejsze niechaj x”]

Barbara
Gość
Barbara

U mnie było „światłoźwiekło” i „istaniecha”. Zrozumiałe było tylko „im świeci”

Agata
Gość
Agata

Musiałam się ewakuować na inne piętro domu, bo w pokoju obok już wszyscy spali, a ja nie potrafiłam powstrzymać się od śmiechu. Przyszłam do brata i popłakałam się ze śmiechu próbując mu to przeczytać .

Darka
Gość
Darka

Za dzieciaka śpiewając „Dzisiaj w Betlejem” uważałam że: „Pasterze śpiewają, betlęta klękają” . A betlęta to niezidentyfikowane stworzenia zamieszkujące Betlejem.

Ala
Gość
Ala

Ja jak byłam w mała to w pieśni, gdzie leci „Słuchaj, Jezu, jak Cię błaga lud”, śpiewałam „Słuchaj, Jezu, jak ciepła galut”, nie wiem, co to miało znaczyć, po prostu nigdy się nad tym nie zastanawiałam 😂
Mówiłam też „Chleba naszego poprzedniego daj nam dzisiaj” w Ojcze Nasz.

Aleksandra
Gość
Aleksandra

„I uderzmy przednim czołem… „ Zawsze mnie frapowało kto ma inne czoło niż przednie!

Paulina
Gość
Paulina

Przepraszam, czy czasem całość nie wzięła się od -lech meśny? (bylo to dosc dawno, nie pamietam dokładnie:) )

Martyna
Gość
Martyna

Pamiętam jak uczyłam się do pieśni do Komuni, w jednej szło tak „na ołtarzyku serc dziecięcych usiadłes Panie uśmiechnięty” ja natomiast śpiewałam „na ołtarzyku SER dziecięcy” i zastanawiałam się po co to Jezusowi :/

Kasia
Gość
Kasia

Oplułam monitor :)

Basia
Gość
Basia

A przy „Bóg się rodzi” człowiek się za dzieciaka zastanawiał, kto to jest ten Moctruch… :D

Maggie
Gość
Maggie

A ja myslalam ze to NOC truchleje 😂😂😂

Michał
Gość
Michał

„Gloria in excel is daewoo”. „Oto pan Bóg przyjdzie – z Trzecią Rzeszą nam przybędzie”

Donata
Gość
Donata

Ja śpiewałam „Gloria i esencji z deko” 😂

Seb
Gość
Seb

Gloria, Gloria i z esencji wzdęło!

Też Michał :-)
Gość
Też Michał :-)

Wygrałeś!!! 😂

Jola
Gość
Jola

Ratuj się kto może haha

Marta
Gość
Marta

Ja mówiłam: „i nie budź nas na pokruszenie”. Też długo zastanawiałam się, jak będzie wyglądało te pokruszenie.

Adam
Gość
Adam

Ja byłem ministrantem i jak chodziliśmy po kolędzie to zapowiadając księdza śpiewaliśmy kolędę (we dwójkę). Było późno, a mały smród i zaśpiewałem tak kawałek z Dzisiaj w Betlejem: „pasterze klękają, bydlęta śpiewają!…”. Niedość, że ryli ze mnie gospodarze to jeszcze ten koleś to ze mną był. Chyba tylko pies domowników się nie śmiał.

Asia
Gość
Asia

Ja będąc dzieckiem przekręcałam: „Zaprowadź nas do ognia piekielnego i zachowaj wszystkie dusze od Nieba”… I nie wiedziałam co to ta Czartamoc z której zostaliśmy wyrwani w jednej z kolęd :D

Lucifer Lux!
Gość
Lucifer Lux!

Mocne! :)

Wiki
Gość
Wiki

„W magistracie na niemieckiej stronie”…
Oryginał: „w Majestacie na niebieskim tronie” 😂😂😂

Kasia L.
Gość
Kasia L.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu śpiewa się pieśń, w której jest następujący fragment: „i równemu im Duchowi niechaj wieczna chwała brzmi”. Zadziwiała mnie absurdalność tego utworu: „i Rudemu, i Duchowi”?… Ducha kumałam, ale nie czytałam Pisma Św. więc nie kojarzyłam, kto tam był rudy. :D

Anja
Gość
Anja

O matko a ja przeczytalam teraz podczas aborcji.

Beata
Gość
Beata

„Naprawił co Adam zgubił’- Regina Coeli. Jako ze mój tata to Adam to jako maluch zastanawiałam sie co tata zgubil i czemu ktoś to musi naprawiać :D

Adrian
Gość
Adrian

Była taka pieśń kościelna: „Mój Mistrzu, przede mną droga, którą muszę przebyć tak, jak Ty” itd Oczywiście zawsze śpiewałem Burmistrzu… :P

Ula
Gość
Ula

Córcia mówiąc Aniele Boży: …ty zawsze przy mnie stój, rano, wieczór, we dnie, w nocy bądź mi zawsze kupą mocy”

Agata
Gość
Agata

zrobilam blad, bo zaczelam czytac w pracy (majac w pamieci, co sie stalo, kiedy czytalam komentarze pod postem w domu) tusz mi sie rozmazal, dusze sie ze smiechu! you made my day! :)

Kira
Gość
Kira

Śpiewałam zawsze „Pascha, pascha, ryby, ryby, ższył nas!” zamiast „Pan sam wywyższył nas”. Piosenka zawsze była na kilka głosów, wprowadzili mnie w błąd!

Kalina
Gość
Kalina

Kiedyś w Kościele była śpiewana Barka jeden Pan na całe gardło zaśpiewał „Swoją Matkę pozostawiam na brzegu” :D

Lucifer Lux!
Gość
Lucifer Lux!

Jak ja może własną matkę, jak matka siedzi z tyłu?

Natalia
Gość
Natalia

Pełne są niebiosa – Będę sobie wiosał
W sensie wiosłował, ale wtedy było to logiczne.😆

Ewelina
Gość
Ewelina

To tylko pokazuje jak małą mamy wiedzę na temat kościoła. Przykre, że rodzice, którzy powinni dawać przykład nie chodzą z dziećmi do kościoła, a i podczas różnych kościelnych świat typu procesja w Boże Ciało czy rezurekcja nie tłumaczą dzieciom sensu pieśni, sensu uczestniczenia w całym zbawczym dziele zbawienia.
Moje dzieci mają 2,5 i 4 latka ale aniele Boży odmawiają dobrze, a jak czegoś nie wiedzą to pytają. Po to jesteśmy by im tłumaczyć na czym polega wiara i bycie chrześcijaninem i te wszystkie tajemnice mszy świętej i poszczególnych modlitw czy pieśni

Julita
Gość
Julita

Gratuluję.

Jaromir
Gość
Jaromir

😂

Magdalena
Gość
Magdalena

Ja jak byłam mała śpiewałam: „Pała na wysokości” ;p hahah zamiast chwała oczywiście ;p

Olga
Gość
Olga

A ja: „Chwała na Wyspach Kości” ;)

Marta
Gość
Marta

Haha u mnie to była chałwa na łysej kości

Emilka
Gość
Emilka

„…Jakoimy odpuszczamy naszym winowajcom”. Co to są Jakoimy? :D

Agata
Gość
Agata

„Zawsze słyszałam „Idźcie z pokoju Chrystusa” i odpowiedź „Bogu niech będą dzięki” wydawała mi się dziwna, skoro nas wypraszają.” – ja z kolei byłam przekonana, że dziękuje się, bo w końcu msza się skończyła, można odetchnąć z ulgą i iść do domu :D

Sylwia
Gość
Sylwia

O rany wielkie dzieki, jak mi sie wesolo zrobilo:) jade autobusem a ludzie pewnie mysla ze zwariowalam tak sie smieje:)

Michał
Gość
Michał

Wspólcujmy sepleniącym, któzy w casie Bozego Narodzenia są zmusani do śpiewania „O pastezach, któzy csód sych scegli” ;)

Monika
Gość
Monika

„Kwała na wysokości” myślałam, że to o kaczce 😂

Magda
Gość
Magda

moja młodsza siostra kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” śpiewała zawsze: „pójdźmy wszyscy do Stryjenki” – wydawało jej się to bardziej logiczne, bo zawsze po wigilii jechaliśmy do stryjenki podzielić się opłatkiem :D tradycja zachowała się do dziś – łącznie z przekręconym tekstem kolędy ;)

Paulina
Gość
Paulina

Na kartkówce z religii jedna z moich koleżanek, zamiast napisać księga rodzaju, nazwała ją Księgą Urodzaju xD

Ola
Gość
Ola

Zamiast „zmartwychwstał dnia trzeciego z rana”- „zmartwychwstał dnia trzeciego maja”. Miało to sens, bo w końcu święto narodowe!

Mucha
Gość
Mucha

Osobiście najbardziej zszokowało mnie że nikt inny nie śpiewa w pieśni Zwycięzca śmierci :
„Anioł stepuje, niewiasty rozśmiesza” xD

litermatka
Gość
litermatka

O jeżu, padłam! A od siebie dodam, że ja śpiewałam „powitali w grobie Pana” zamiast „w żłobie” … :-)

SielskieM
Gość
SielskieM

Aniele Boży……bądź mi zawsze do pomocy, broń mnie broń mnie od wszystkiego złego i zaprowadź do żywego grzecznego amen ;)
Tak trochę zdradzam naszą rodzinną wersję Anioła Stróża;) autor: mój brat lat nie pamiętam ile ale malutko;)
Ale i ja pocieszona jestem…nie tylko u nas gamonie;)

Weronika
Gość
Weronika

Aaaa rondel!!! Tez myślałam ze Maryja rondel z głowy zdjęła (zamiast rabka), tylko ze ja do tego zachodziłam mocno w głowę, jakim cudem ona tym rondlem to dziecię owinęła???!!! Byłam w stanie zrozumieć ze z powodu biedy nosiła rondel na głowie, ale jak można rondlem dziecko owinąć ???? 😂😂😂😂

Do tego tekst „godne to i sprawiedliwe” – ja słyszałam „podrę to! I sprawiedliwe!” – a w wyobraźni powstawała scena jak jezus z bogiem kłócą się o jakieś papiery, na co wchodzi Maryja i decyduje ze zażegna spór drąc te papiery….😂😂😂

Gabi
Gość
Gabi

No I siostra ma odprowadziłaś i mnie i mamę do płaczu 😂

Marzena
Gość
Marzena

Brawa za wyobraźnię :D

Malgorzata
Gość
Malgorzata

Upłakałam się ze śmiechu i biegnę pochwalić się swoimi zapamiętanymi z dzieciństwa„przekrętami” :jest taka pieśń w której słowa „ hymn triumfu dzięki czci „ słyszałam „ chytry Jurku dzięki ci „ i jeszcze z tej samej pieśni zamiast „ starych prawd ustąpił czas ludzie śpiewają „Stalingradu nastąpił czas „

Sylwka
Gość
Sylwka

Msza Święta, Ksiądz : Módlmy się …(cisza) a moja siostrzenica: a co ja lobie tossz sie modle..

Magda
Gość
Magda

Jako dzieko zawsze mowilam „aniele boze strusiu moj…”

Michał
Gość
Michał

Izunia wygrywa, jak dla mnie :-)
Ja zaś uważałem, że wszyscy dorośli mylą się śpiewając „chwała na wysokości”, bo przecież nie mówi się „chwała” tylko „chałwa”!
Oraz dziwiłem się, dlaczego ludzie modlą się o czerstwy chleb, skoro w sklepie pytają o świeży: „…chleba naszego poprzedniego…” :-) I oczywiście, że Maryja była u Boga z wizytą, sama, bez małego Jezuska. I jeszcze nie wiedziałem kto i co ma nalizać („grają skocznie dzieciąteczko naliże”).

Barbara
Gość
Barbara

Ja też myślałam, że ktoś ma coś „nalizać”.

Witek
Gość
Witek

Dla mnie jako kilkulatka również słowa „I przyjął ciało zmarłej dziewicy” wydawały się absolutnie logiczne i uzasadnione, skoro na kościelnych obrazkach Jezus zawsze miał długie, jedwabiste włosy.

Emi
Gość
Emi

Na pasterce usłyszałam kolędę pod autorskim wydaniem „I Józef Stalin ono pielęgnuje”!!!

Lidia
Gość
Lidia

Babcią mi opowiadała, że tak śpiewali w kościele na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku 🤣

Karo
Gość
Karo

A u nas śpiewają w kolędzie: Zgarbiony, okryty chwałą (Wzgardzony, okryty chwałą). A w jakiejś tam pieśni o św. Maksymilianie zamiast „ty męczenniku”, to starsze kobiety śpiewają „ty męczarniku”. Oczywiście, „Panie dobry jak lew”, to klasyka.

Aleksandra
Gość
Aleksandra

Małżonek za młodu śpiewał z całym przekonaniem „Bóg się rodzi, monstrum chleje!” :D

Marzena
Gość
Marzena

padłam :D

Edyta
Gość
Edyta

O Pani nasza, o wedrowniczko nasza! Tak modlił się mój syn, przygotowując się do komunii 😁

ketri
Gość
ketri

No i jeszcze „książę ciemności pieprznie w piekieł bramy”

Aleksandra
Gość
Aleksandra

Moja kuzynka jak mała dziewczynka mówiła xawsze: „ksiądz chroboszcz”.

mich
Gość
mich

podczas pierwszej części klęczącej słyszałem zawsze „zło czyńcie na moją pamiątkę”

Maja
Gość
Maja

Mój syn ucząc się modlitw do komunii: nie będziesz szpiegował pana boga swojego, a hitem było: pod końskim piłatem.

Tomek
Gość
Tomek

Moja kuzynka w okresie świąt prosiła rodziców, zeby zaśpiewali kolede o cielaku. Długo zajęło, zanim doszli do tego, ze chodzi o „Oj maluski”.

A dlaczego o cielaku? „śpiewajcie i grajcie mu, MAŁE MU, MAŁE MU”.

Sylwia
Gość
Sylwia

No! Właśnie! „Maluśki kiejby ręka Wicka” :)))

Anna
Gość
Anna

Jako dzieciak zupełnie przekrecilam znaczenie kolędy „Jezus malusieńki”. Wydawało mi się, ze Jezus miał bardzo wredna matkę, która nawet nie dała mu sukienki, ale na szczęście zjawiła się jakaś uboga kobieta, która go przykryła. Poza tym, w moim rodzinnym mieście stoi wielki kamień z wyrytym na nim napisem „I nic ponad Boga” i przez wiele lat byłam przekonana, ze „inicponad” to jakiś rodzaj pomnika ku jego czci ;)

Agata
Gość
Agata

Popłakałam się ze śmiechu, dziękuję. :D

Agnieszka
Gość
Agnieszka

„Chrystus czarodziej nas oswobodzi” ;)

Marek
Gość
Marek

A kim są ci „Jakoimy” z pacierza?

Ulka
Gość
Ulka

A siostra mówiła: umęczon pod polskim piratem. Było też pozdrowienie angielskie (zamiast anielskie) 😜

Adam
Gość
Adam

Moja rodzicielka do dzisiaj mi wypomina, że pewną znaną kolędę interpretowałem jako „Bóg się rodzi, mocno chleje” 😁

Waldek
Gość
Waldek

Mało nie zwymiotowałem ze śmiechu jak kiedyś do nas „przyszedł” obraz i w odpowiedzi na różne takie przyśpiewki klechy moi rodzice odpowiadali „Mocium Panie”. Powinno być „módl się za nami”

joe
Gość
joe

ja bym tylko do tego dodal „idzcie z pokoju chrystusa”

Krzysztof
Gość
Krzysztof

„Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem a u żłobka Matka Święta czuwa sama uśmiechnięta, nad Dzieciątka snem.” Mój kolega zawsze śpiewa: „- Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem a u żłobka Matka Święta czuwa sama uśmiechnięta, nad Dzieciątka psem. „

Gocha
Gość
Gocha

Wymię ojaca i syna .. .

Gocha
Gość
Gocha

Ojca* miało być ;)

Agata
Gość
Agata

Ja śpiewałam „żeśmy byli winnicami”… Że niby przypowieść o winnicy czy coś…

Eli
Gość
Eli

Chleba naszego poprzedniego mówiły moje dzieci. Tylko czemu daj nam dzisiaj? Na co komu czerstwy?

Ania
Gość
Ania

Ja mówiłam przyjdź kurestwo Twojej zamiast przyjdź królestwo Twoje

Kasia M
Gość
Kasia M

Moja mama śpiewała zawsze „O, sarna na wysokości!” zamiast „Hosanna na wysokości”

Jaromir
Gość
Jaromir

Ja z bratem przez lata spiewalem: „chwała na wystaw kosci… a pokój na ziemi” i zachodzilismy w głowę, o co tu chodzi…

Jola
Gość
Jola

Córka kolegi śpiewała „wszystko Ciebie wielbi w oku” zamiast „wokół”, a ja sama w dzieciństwie śpiewałam „chwała na wysokości, a pokój na dole” bo tak mi logika podpowiadała.

Barbara
Gość
Barbara

A ja śpiewałam w kościele: „A światłoźwiekło istaniecha im świeci”. Ale co to było to „światłoźwiekło” i „istaniecha”, to nie wiedziałam. Ale śpiewałam i do głowy mi nie przyszło, żeby zapytać, co to znaczy.

Irena
Gość
Irena

Moje ulubione: „Oto Pan Bóg przyjdzie z rzeszą świętych na mszy będzie”

Nomyt
Gość
Nomyt

Ja myślałem, że dzieci się rodzą za pomocą specjalnego kobiecego narządu – tzw „żywota” bo w kościele mówili „owoc żywota twego Jezus”

Tymek
Gość
Tymek

Bo „żywot” to brzuch. Więc nie byłeś daleki od prawdy.

Vilomort
Gość
Vilomort

Napisałaś, że nie chodzi tu o obrażanie tzw. „uczuć religijnych”, a mi się wydaje, ze ten termin to jakiś potworek niszczacy logikę i rozum. Moim zdaniem należy z calej sily obsmiewac religie i jej glupkowate rytualy a te tzw. „uczucia religijne” wyrzucic na śmietnik historii. Wymienione przyklady przejezyczen to nie efekt braku zrozumienia, to efekt skretynialych obrzędów, których nie rozumieja nawet kaplani, nie wspominajac o tzw. „gleboko wierzacych”. Jak chodzilem jeszcze na msze, zauwazalem, ze jakies 90% ksiezy mowi bezmyslnie „jak było na poczatku”, zamiast „jak była na poczatku” (mowa tu o chwale Pana). To tylko jeden z przykladow glupoty… Czytaj więcej »

Sławek
Gość
Sławek

Słyszałem kiedyś o takiej sytuacji, gdy znajomi weszli kiedyś do małego koscólka na Podlasiu w czasie mszy i usłyszeli fragment pieśni z takimi słowami:
… dziękujemy Ci Panie żeśmy bałwany, dziękujemy Ci Panie żeśmy bałwany ….
Znajomi spojrzeli na siebie lekko zdziwieni, potem na śpiewających. Postanowili wysłuchać pieśni do końca. Organista zagrał kolejne akordy i wówczas wierni po raz trzeci zaśpiewali: „dziękujemy Ci Panie żeśmy bałwany Morza Czerwonego przeszli”. Odetchnęli z ulgą i zostali do końca mszy.

Jola
Gość
Jola

moja córka jakoś w wieku przedszkolnym śpiewała: „Pójdźmy wszyscy do stajenki, tam gdzie Jezus i panienki”…

Agata
Gość
Agata

Chleba naszego poprzedniego…. 😊

Lady_j
Gość
Lady_j

W tym roku mój 10 lat młodszy brat przystępował do I komunii. Pech chciał, że w ten sam weekend był pewien festiwal, na który co roku jeżdżę co roku. Postanowiłam upiec 2 pieczenie na jednym ogniu, więc na festiwalu byłam od piątku do niedzieli rana. W sobotę tak zabalowałysmy, że na mszy prawdopodobnie jeszcze mnie lekko trzymało. Następuje pieśń „Com przyrzekł Bogu” i nagle po 10 latach od własnej komunii następuje olśnienie, że „Com” to nie jest żadne dziwne biblijne imię :p

Jacek
Gość
Jacek

„(…) festiwal, na który co roku jeżdżę co roku. ” ~Paulo Coelho

Ola
Gość
Ola

Moja młodsza siostra mówiła: „Chleba naszego poprzedniego…”

Nina
Gość
Nina

To ja jak byłam.mała to mialam ulubione dwie kolędy o rzepie (Rzepa nna czysta…) i o jeżu ( Jeżu malusienki….) :)

Joaśka
Gość
Joaśka

W kolędzie kiedy jest mowa, że Cuda, cuda ogłaszają, zawsze się zastanawiałam jak te cuda, ktore ogłaszają wyglądają ? Czy są podobne do aniołów? No i co one w końcu ogłaszają? !

qtz
Gość
qtz

Niech Warginasze chwalą Pana. – to jakieś plemię Warginaszów? :P

Wojtek
Gość
Wojtek

Podobnie, jak plemiona Jakoimów (Jakoimy odpuszczamy…) i Winnisów (… żeśmy byli Winnisami)

Luk
Gość
Luk

Dorzucę: „Panie dobry jak chleb, bądź uwolniony od swego kościoła”…

Ewa
Gość
Ewa

3- letnia wnuczka mojej znajomej modliła się – i zaprowadź mnie do kurestwa niebieskiego.

\\kasia
Gość
\\kasia

a ja mówiłam przyjdź kurestwo twoje

Ania
Gość
Ania

To tym razem ja. Ja zawsze słyszałam „znosimy je dla Pana” zamiast „wnosimy je do Pana”. I z innej parafii bo z hymnu. Zamiast „co nam obca przemoc wzięła” śpiewałam „co nam owca przemoc wzięła” :) Z resztą się zgadzam. 70% też tak słyszałam :)))))))

Ela
Gość
Ela

Moja kuzynka śpiewała „Staaała na wysokości…” trzymając lalkę jak najwyzej zdołała, wspinając się na place 🙂

anna
Gość
anna

gdy ksiądz mówił przekażcie sobie znak pokoju to się zastanawiałam jak może przekazać znak pokoju sąsiadka która miała tylko jedno pomieszczenie w domku i nie miała w nim pokoju

Agatha
Gość
Agatha

O nieee ! Ja zawsze słyszałam „Je*** Ciebie w każdym momencie” zamiast ” Wielbię Ciebie w każdym momencie” … Czyli nie jestem „osamotniona” w tym temacie ….

P.S Świetny artykuł ! Dodałam go sobie do ulubionych i będę sobie go czytać kiedy dopadną mnie słabsze dni :-)

Pozdrawiam

Sebastian
Gość
Sebastian

A ty go matulu w płaszczu utulaj

Marta
Gość
Marta

moja córka w kolędzie „Gdy śliczna panna” śpiewała „li li li li laj moje pamiąteczko”

Renata
Gość
Renata

Bóg się rodzi, Moctruch leje

Agata
Gość
Agata

Ja jako dziecko też miałam rozkminy i zadałam mamie pytanie podczas mszy :
– Mamo, Ciało Chrystusa to chleb, tak?
-No tak.
-A mamo, Krew Chrystusa to…. herbata, prawda?

Śmiech mojej mamy w kościele, bezcenne :)

Damian
Gość
Damian

Miałem 7 lat kiedy zmarł mój dziadek. Dziadek zmarł ostatniego października, więc popołudniami, kiedy szło się w pierwszym okresie po śmierci na grób, bywało już szarawo. Poszedłem raz sam z mamą, i kiedy ona się modliła, ja nagle poważnym głosem zapytałem – Mamusiu, a kim jest ten Ista? Mamę moją obleciał blady strach, rozejrzała się wokoło i zapytała – Ale o co pytasz? Ja na to – No, przecież mówisz ‚a światłość wieku Ista niechaj mu świeci? To kim jest Ista? ;)

Alekc
Gość
Alekc

W latach 40-ych katecheta stosował na dłonie zasuwkę z drewnianego piórnika za zamianę przez uczniów tekstu w pieśni: „Darmo Żydzi kamień ciąży wielkiej na grób wtłoczyli”
„Ciąży”(staropol.: wielki ciężar), na „w ciąży wielkiej”.
W męskiej klasie dla 42 wyrostków był super ubaw.

Beata
Gość
Beata

Ja się zastanawiałam, co to jest małe Mu z kolendy… ‚Śpiewajcież i grajcie Mu, Małe Mu, małe Mu” :)
Zawsze mi się kojarzyło z Muminkami.

Margareta
Gość
Margareta

Mojej siostry i tak nikt nie przebije! W pacierzu zamiast: „przyjdź królestwo twoje” mówiła:”przyjdź kurestwo twoje”… 😜

gosc
Gość
gosc

Jak zabrzmią „chóry aniołów”, gdy dziecko nie mówi „r” – trzeba się domyślić, bo zbyt niecenzuralne, aby napisać

Jacek
Gość
Jacek

któryś cierpiał za nasrany

Wiesio
Gość
Wiesio

Była jeszcze w kolędzie „Tyśta noc”. ( A tyś tej nocy nam się objawił). Zawsze się zastanawiałem co to za fajna noc…

Kamila
Gość
Kamila

Pamiętam taką pieśń, w której są słowa… Dziś ku twej chwale. Jako dziecko śpiewałam „Zdziśku twej chwale” i zastanawiałam się kim jest ten Zdzisiek

Diabolo
Gość
Diabolo

Jak jeszcze byłem prowadzony do kościoła to tylko czekałem na koniec gdy zaśpiewają „idźcie ofiary do domu..”

fenek6
Gość
fenek6

ma ryja panna , dzieciatko pastuje. a ty go matulu w piasku uturlaj. to niektore z naszych wersji koled :P

Wojtek
Gość
Wojtek

W pieśni „Przed tak wielkim Sakramentem” śpiewałem: niech podaje wiek wiekowi hytry utwór dzięki czci :-)

Marta
Gość
Marta

W klimacie kościelnym – mama po pogrzebie męża znajomej podchodzi do wdowy, obejmuje ją i ze łzami w oczach mówi: „wszystkiego najlepszego”.

Janek
Gość
Janek

A ja się zawsze zastanawiałem, o jakich drogach śpiewa się w pieśni „Pobłogosław Jezu drogi”. Ewidentnie tylko ludziom „tym, co Serce Twe kochają”. I jeszcze dalej okazywało się, że drogi są niesamowitym skarbem: „Niechaj skarb ten cenny, drogi na wiek wieków posiadają”. I stąd mamy coraz więcej dróg w Polsce. ;)

Ewa
Gość
Ewa

Po słowach księdza ” W górę serca” wierni w kościele podnoszą się z ławek odpowiadając „Wznosimy je do Pana” . Zawsze dłużyło mi się w kościele i nie lubiłam stać, dlatego myślałam, że ksiądz śpiewa ” Z bólem serca…” a wierni wstając odpowiadają „Wznosimy się do Pana”

Dorota
Gość
Dorota

I nie wódź nas na pokruszenie ale nas zbaw … Tak mówił synek mojej kolezanki

BartK
Gość
BartK

Moja córka chodziła do przedszkola Sióstr Prezentek (bardzo polecam- nie trzeba być wierzącym), dzieciaki śpiewały w kolendzie „Przybierzeli do Betlejem” jednym chórem „pała na wysokości, pała na wysokosci” ;-)

Magda
Gość
Magda

Ja się zawsze modliłam „Chlewa naszego powszedniego daj nam dzisiaj…” no i teraz jest jak jest 😂🤣😅

Anna
Gość
Anna

Przez kilka lat życia modliłam się takim oto tekstem. zamiast -przyjął ciało z Maryi dziewicy- przyjął ciało zmarłej dziewicy. Mialam takie alternatywne wyobrażenie, że Jezus znajduje gdzies zmarłą kobietę i od tej pory posługuje się na ziemi jej ciałem, bo nie ma swojego. Naprawdę nie rozumiałam. Tu Boże Narodzenie, szopka,pasterze, a tu przejmowanie ciała i to dziewicy! Ale przynajmniej tym sobie tłumaczyłam długie włosy Jezusa. W końcu spytałam o to rodziców (po kilku latach) to dostałam opierdziel.

Anna
Gość
Anna

Moja babcia była święcie przekonana ( sila indoktrynacji), że w kolędzie Chrystus się rodzi -Jezusa pielęgnuje Józef Stalin. Kto inny mógł dostąpić zaszczytu?

Magda
Gość
Magda

Gloria in excelsis Deo – i głośne śpiewanie Gloria, Gloria Ekscelencje wzdęło …

mateusz
Gość
mateusz

Ja z trochę innej beczki.W latach mojego dzieciństwa lekturami w szkole były „Dobra pani” i „ABC” Pamiętam wydanie obu tych utworów w jednej książce.Nie uwierzycie ale ja do pełnoletności byłem przekonany że ta Dora pani nazywała się ABC,tylko nie wiedziałem dlaczego,bo nie czytałem ani jednego ani drugiego.

Justyna
Gość
Justyna

Ja jako dziecko w wyznaniu wiary, zamiast: „jak oznajmia pismo” , mówiłam,: „jako cud nad Wisłą”

Donna Ilonna
Użytkownik
Donna Ilonna

Roooozgwiazdo Betlejemskaaaa :D

KiJa
Gość
KiJa

Może to i Urban legend, ale obiła mi się o uszy historia staruszki, która zamiast wersetu psalmu „nasz Pan Bóg leczy złamanych na duchu” zaśpiewała „Nasz Pan Bóg leży z łapami na brzuchu”

Bożena
Gość
Bożena

Nasza 3 letnia , dziś 21-letnia córka uwielbiała słuchać i śpiewać kolędy. Siedząc przy wielkiej kolumnie z obrazkiem Matki Boskiej w stajence w ręku , z wielkim przejęciem śpiewała : Jak ubogo narodzony płacze w stajni koło żony.
Teraz w okresie świąt gdy słyszymy tę kolędę w kościele patrzymy na siebie i się uśmiechamy.

Wiktoria
Gość
Wiktoria

Moja siostra śpiewała „będę se w niebiosach” zamiast „pełne są niebiosa” Czy to nie jest pewnego rodzaju zuchwalstwo?

Damian
Gość
Damian

Podczas Mszy organista śpiewa fragment „Bo łan dojrzewa, pachnie świeżym chlebem…”. Kumpel mnie trąca w ramię: „Co to kurna jest bołan?” :D

Anna
Gość
Anna

Jestem poruszona do głębi! Oburzona i rozbawiona do łez! Taki mały dysonansik. Post przypomniał mi naszego ulubionego organistę Stanisława, niech mu ziemia lekką będzie…. Stivie śpiewał na każdej mszy: Bacharanku boży…… trudno było zachować powagę!

j_grel
Gość
j_grel

Jak byłam mniejsza zawsze śpiewałam „chałwa na łysej kości”. Do dziś nie wiem o jaką kość mi chodziło, ale chętnie bym ją znalazła, bo bardzo lubię chałwę.

Ewa
Gość
Ewa

Moja Mama opowiadała mi o synku znajomych, ktory recytował: ” wstąpił do piekieł ” i uparcie dodawał „- po drodze mu było”.

bet
Gość
bet

a moja córka chrzestna tak recytowała : ” i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym niewolnikom”… :)

Pyza
Gość
Pyza

ja zawsze się dziwiłam, dlaczego „W Danii duszę Ci niesiemy” – nie można w Polsce?
Z kolei moja siostra była przekonana, że w kolędzie „Bóg się rodzi” jest wymieniony Pan Niebiosław, a ogień skrzepł.

Kasia
Gość
Kasia

Ja za to w kolędzie, której tytułu teraz sobie nie przypomnę, uparcie śpiewałam „a słowocia łem się stało” i zastanawiałam się zawsze, czym jest ten słowoć. Moje życie już nigdy nie będzie takie samo od kiedy wiem, że to „słowo ciałem się stało”

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Matka mojej koleżanki w „zamierzchłych” latach 5-tych, kiedy -wiadomo – kult Stalina… W kolędzie zamiast „i Józef stary ono pielęgnuje” śpiewała „i Józef Stalin ono pielęgnuje”! Uważała, że ten Stalin jest tak wielki, że dostąpił nawet zaszczytu pielęgnacji Jezuska. Dla mnie to hit, przebijający wszystkie :P

Maciej
Gość
Maciej

Będąc dzieckiem byłem przekonany, ze „proroków” to taki starożytny drewniany megafon, przez który Jezus mówił do tłumów („Któryś mówił przez proroków”)