Wystawa zdjęć Marilyn Monroe. „Życie jest po to, żeby je przeżyć”

Fot. materiały prasowe DESA Unicum

Jestem samolubna, niecierpliwa i trochę niepewna siebie. Popełniam błędy, tracę kontrolę i czasami jestem ciężka do zniesienia. Ale jeśli nie potrafisz mnie znieść kiedy jestem najgorsza, to cholernie pewne, że nie zasługujesz na mnie, kiedy jestem najlepsza.

Marilyn Monroe

Ta licytacja narobiła we Wrocławiu sporo zamieszania. Oto w zaciszu jednej z sal domu aukcyjnego DESA Unicum zorganizowana została najpewniej najmniejsza aukcja, jaką widział nasz rodzimy rynek sztuki. Sama transakcja okazała się natomiast rekordowa, bo za 3 tys. zdjęć słynnej blondynki zapłacono 6,4 mln złotych.

Autorem cennych fotografii jest Milton H. Greene, który pracował również z takimi gwiazdami jak Frank Sinatra, Grace Kelly, Marlena Dietrich, Elizabeth Taylor, Cary Grant, Sophia Loren, Audrey Hepburn, Andy Warhol, Judy Garland, Alfred Hitchcock, Steve McQueen, Claudia Cardinale czy Paul Newman. Jego prace publikowane były w magazynach takich jak „Life”, „Look”, „Harper’s Bazaar” czy „Vogue”.

Teraz nabywcą jego zdjęć, przedstawiających portrety blond piękności, okazała się Hala Stulecia, która zamierza stworzyć z nich stałą wystawę, ściągającą do Wrocławia tłumy. W ten sposób miasto, w 2016 roku mające pełnić rolę Europejskiej Stolicy Kultury, po raz kolejny pokazało, że na sztuce nie zamierza oszczędzać.

Jedni zapiszczeli z zachwytu, innym rumieńce wyszły na policzki w przypływie żalu i wzburzenia, bo kwota to horrendalna, bo inaczej można by ją spożytkować i inne rzeczy w mieście za to opłacić. To ja od siebie tylko subtelnie wtrącę, że nie samymi drogami i przedszkolami żyje człowiek i sama chętnie na tę blondynkę popatrzę.

Dziś natomiast przypada 52. rocznica śmierci pięknej Marilyn, więc podrzucam Wam 15 jej uroczych cytatów. Enjoy.

Daj dziewczynie odpowiednie buty, a podbije świat.

Diamenty to jedyni przyjaciele kobiety.

Gdybym przestrzegała wszystkich zasad, nigdy bym niczego nie osiągnęła.

Ja muszę być kimś! I, cokolwiek to jest, chcę być w tym dobra!

Jeśli wodospad Niagara jest jednym z 7 cudów świata, to Marilyn Monroe jest cudem ósmym.

Kariera to piękna rzecz, ale nie możesz się do niej przytulić w zimną noc.

Lepiej być nieszczęśliwą samotnie niż nieszczęśliwą z kimś innym.

Nie wiem, kto wymyślił wysokie obcasy, ale wszystkie dużo mu zawdzięczamy.

Nie zależy mi na pieniądzach i na sławie, chcę być tylko doskonała.

Niedoskonałość jest piękna, szaleństwo to geniusz i lepiej być całkowicie niedorzeczną niż totalnie nudną.

Nieważne, co o mnie myślą, ważne żeby mnie kochali.

Pieniądze szczęścia nie dają – dopiero zakupy.

Problem nadwrażliwców polega właśnie na tym, że mogliby istnieć w wielu wersjach, ale życie jest tylko jedno i zmusza do tego, żeby byli przede wszystkim tymi, za których biorą ich inni.

To wcale nie jest śmieszne, kiedy znasz samego siebie zbyt dobrze albo sądzisz, że znasz – każdy potrzebuje trochę próżności, aby przetrwać i podnieść się po porażkach.

Uważam, że szczerość i prostota i bezpośredniość, do których (prawdopodobnie) dążę, są często brane za czystą głupotę, a jako że żyjemy w szczerym świecie – bardzo możliwe, że bycie szczerym to głupota.