Podano do łóżka #41: Wałbrzych, frajerzy i Meryl Streep z burgera

W dzisiejszym przeglądzie internetu dowiecie się, jak to jest trafić do więzienia i jakimi zwrotami się tam posługiwać, by Was wysłuchano. Zobaczycie też wspaniały obraz Edwarda Hoppera i Meryl Streep w dość… apetycznej stylizacji. Solidną dawkę wiedzy zapewnią Wam Natalia Hatalska i Paulina Mikuła, zaś „Kapitan Ameryka” i „Gwiezdne Wojny” dodadzą tej niedzieli odrobiny rozrywki. Nie zabraknie też zabawnych gifów, wieści ze świata designu, a na poważnie – rozmowy o sytuacji matek. Wybierzemy się też na wycieczkę do pochmurnego Wałbrzycha, a towarzyszyć nam będzie hasło z pięknej parodii reklamy. A zatem – miłej niedzieli!


Linki, w które warto kliknąć:

Październik 2003. Niemal 12 lat temu. Mam na karku mój pierwszy list gończy. Policja szuka mnie po całym Wrocławiu, bo nie stawiam się na wezwania prokuratury. Któregoś dnia dzwoni do mnie koleżanka i prosi, żebym wpadł po swoje rzeczy, które leżą u niej od kilku tygodni. Jest ok. 23:00, gdy stamtąd wychodzę. Planuję wyjść z klatki schodowej tylnymi drzwiami, bo mam bliżej na przystanek. Potykam się jednak na schodach i nadwerężam kostkę. Boli jak skurwysyn, a ja frontowymi drzwiami wychodzę wprost na czekających na mnie dwóch policjantów. Do dziś zastanawiam się, czy gdybym nie potknął się na tych schodach, to czy udałoby mi się stamtąd wyjść niepostrzeżenie? Czyli Krzysztof Kotkowicz i Ten pierwszy raz w więzieniu. Wpis bierze udział w konkursie na Blog Roku, ale dla większości z nas dawno go już wygrał.


Kiedy patrzę na obrazy Hoppera, dziękuję mu w duchu za jego wszechobecną samotność. Są bowiem takie dni, kiedy zamieniam się z jego bohaterkami miejscem, siadam w jego pustym pokoju, a smutek szarpie mnie od środka, jak nieznośny kaszel. Czyli Minerva i „Kino w Nowym Jorku” Edwarda Hoppera. Polecam. Całego Hoppera zresztą.

hopper


Uczę Polaków i wytykam im błędy. Tyle że szkoła to jest instytucja, która ma określone ramy, zasady i trzeba się ich trzymać. Ja sama decyduję o tym, co i jak robię. Ode mnie zależy, co powiem, co zrobię, jak powiem i kiedy zrobię. Nikt nade mną nie stoi, nie pilnuje, nie wymaga, nie przywołuje do porządku. Choć obok są oczywiście moi widzowie, do których czasami bardziej pasuje nazwa „wodzowie”. Czyli Paulina Mikuła z „Mówiąc inaczej” w wywiadzie pt. Rzuciła pracę, żeby uczyć języka polskiego. Dziś jej lekcje śledzi prawie 190 tysięcy Polaków.


W USA kobiety radzą sobie w szkole tak samo dobrze, albo nawet lepiej niż mężczyźni. Równie dobrze, a nawet lepiej, radzą sobie też na początku ścieżki zawodowej. Jednak w pewnym momencie, przestaje im iść równie dobrze, co mężczyznom. Relatywnie mało kobiet obejmuje najwyższe stanowiska, wykonuje najbardziej prestiżowe zawody, zostaje prezeskami czy chirurgami. A powodem, dla którego im się nie udaje, są przeważnie dzieci. Czyli Anna Kowalczyk z bloga Boska Matka rozmawia z wybitnym politologiem z Uniwersytetu Princeton, prof. Andrew Moravcsikiem. Pierwszy punkt już za sam tytuł – Ojciec to nie jest „Pan Mama”.


Wydaje Wam się, że sztuką jest uśpić dziecko? W takim razie… dobrze Wam się wydaje. Zobaczcie jednak, jak mistrzowsko radzi sobie z tym tata:

Dad Puts Baby To Sleep With Piano LullabyCute as.(Via JukinVideo)

Posted by HuffPost Australia on 12 luty 2016


Tego dnia niebo stroiło fochy, nie mogąc się zdecydować który odcień żałoby przybrać. Oho, pomyślałam – znów nadarza się nieodpowiednia okazja na odwiedziny Wałbrzycha. Która to już z kolei? I jakże się potem dziwiłam, że Wałbrzych w chmurach to jest właśnie to. Czyli Venila Kostis i Wałbrzych, zwiedzany tropem Joanny Bator. Pomysł pojawił się po lekturze książki „Ciemno, prawie noc”, a jego efekty możecie oglądać na załączonych zdjęciach. Pierwsze uważam za doskonałe.


Też już tak czekacie na wiosnę?


Od technologii nie uciekniemy i cztery z pięciu trendów opisanych w tegorocznym TrendBooku to trendy dotyczące konkretnych technologii. Z drugiej strony doszliśmy do takiego momentu, w którym zaczynamy rozumieć, że technologia jest ważna, ale tylko wówczas, gdy służy człowiekowi. Człowiek więc, nie technologia, jest tematem przewodnim tegorocznego TrendBooka. Czyli Natalia Hatalska i 100 stron wiedzy, badań i emocji.


Co by było, gdyby produkt miał wpływ na swoje logo? Świetna rzecz, zwłaszcza w przypadku Absolutu i McDonald’s.


Myślałam, że w internecie widziałam już sporo, ale wtedy trafiłam na transformację Meryl Streep w kanapkę z awokado. Czasem pojawia się też na keczupie z frytkami, innym razem – na całkiem zdrowej owsiance, jeszcze innym – jest królową burgera. Niekiedy wyłania się także z piany z kufla piwa bądź lata na bananie. Musicie to zobaczyć.


Jeśli tak, jak ja, kochacie „Gwiezdne Wojny”, koniecznie zobaczcie przegląd tutejszych gadżetów. Królestwo za skarbonkę dyszącego Dartha Vadera i antystresową Gwiazdę Śmierci!


Kolejna rzecz to genialny trailer do najnowszej superprodukcji Marvela. „Captain America: Civil War” wchodzi do kin dopiero w maju, ale już zdążył narobić sporo zamieszania. Chcecie wiedzieć, czemu? Polecam obejrzeć do końca.


A na koniec parodia reklamy w wykonaniu Magdy Mikołajczyk, nominowana w konkursie na Wideo Roku. Nie bez powodu zresztą – ma już blisko 5 milionów wyświetleń!

Instagram