Najlepsze książki o dziewczynkach i dla dziewczynek. 30 niezwykłych tytułów

Dziś przed Wami książki dla dziewczynek i… o dziewczynkach! Znajdziecie wśród nich propozycje dla różnych grup wiekowych – jedne mają dziewczynki za bohaterki, inne stanowią przyjemnie podane biografie wielkich kobiet, jeszcze inne – pokazują, na czym polega girl power. Zobaczcie tych 30 tytułów i przekonajcie się, że książki dla dziewczynek potrafią być naprawdę super!

A więcej książek dla dzieci znajdziecie pod tym linkiem.


NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIEWCZYNEK:


Paweł Baręsewicz

Czy wojna jest dla dziewczynCzy wojna jest dla dziewczyn?

Historia małej Elki, którą pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Do kupienia pod tym linkiem


Sassa Buregren

Mała książka o feminizmieMała książka o feminizmie

Kiedy Zosia przy śniadaniu przegląda gazetę, zauważa zdjęcie ośmiu dostojnych panów w garniturach. Najmożniejszych tego świata. Czy to oni decydują o jego losach? Dlaczego na zdjęciu nie ma ani jednej kobiety? Zosi wydaje się to tak dziwne, że zaczyna własne śledztwo w tej sprawie. Czyżby kobiety nie chciały o niczym decydować? A może nie mogą? Czy zawsze tak było? Jakie były najwybitniejsze kobiety-przywódcy w historii? Oprócz odpowiedzi na te pytania, Zosia dowiaduje się co robić, aby jej głos stał się słyszalny w różnych sytuacjach. 

Do kupienia pod tym linkiem


Anna Czerwińska-Rydel 

Listy w butelceListy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej

Poznajemy panią Irenę jako siostrę Jolantę, przenoszącą na teren warszawskiego getta jedzenie, szczepionki i lekarstwa. Jej wielka wrażliwość na cierpienie kazała znaleźć sposób na ratowanie choćby najmłodszych. Fabularyzowana treść książki ukazuje dramatyczne sytuacje, w których życie naraża wielu ludzi, aby ocalić innych. Listę uratowanych ocenia się na 2500 dzieci. Każde dostało nową tożsamość. Listę prawdziwych nazwisk Irena Sendlerowa sporządziła i umieściła w butelce po mleku, zakopanej potem w ogrodzie. Stąd tytuł książki.

Do kupienia pod tym linkiem


Anna Czerwińska-Rydel 

W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie

W poszukiwaniu światłaMaria Skłodowska-Curie była fascynującą osobą. Wielu uważało, ze jest zbyt poważna – a ona była po prostu refleksyjna i bardzo skupiona – początkowo na nauce, potem na pracy naukowej. W jej czasach w Polsce kobiety nie mogły studiować na uniwersytecie, więc sama zarobiła na studia i wyjechała do Paryża, uczyć się na Sorbonie. Nie dbała o stroje (do ślubu poszła w granatowej, bardzo praktycznej sukience), obiady dla męża gotowała na laboratoryjnym palniku, a wkrótce po otrzymaniu Nagrody Nobla zaczęła jeździć z córką na front I wojny światowej, robiąc zdjęcia rentgenowskie rannym żołnierzom – tym samym wykorzystując swoje odkrycie w praktyce. Zawsze miała swoje zdanie i wiele niekonwencjonalnych pomysłów. 

Do kupienia pod tym linkiem


Piotr Dobry

Była sobie dziewczynka

Była sobie dziewczynkaCo robiły dziewczynki w czasach prehistorycznych? Czym bawiły się w starożytnej Grecji? Jak upływało im dzieciństwo w epoce wiktoriańskiej? Dlaczego w dawnych Chinach nie mogły jeść posiłków z obojgiem rodziców? Kto nadawał im imiona w państwie Azteków? W jakich rejonach świata mogły już wieki temu decydować o własnej przyszłości, a gdzie nie mogą do dziś? Autorzy uwielbianej przez dzieci serii o Ancyklopku przedstawiają inspirującą książkę, dzięki której młode czytelniczki mogą poznać losy swoich rówieśniczek z różnych epok historycznych i zrozumieć, jak to dobrze być współczesną dziewczynką. Mimo wszystko. Bo ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak wiele mają szczęścia. A Ty?

Do kupienia pod tym linkiem


Anna Dziewit-Meller

Damy dziewuchy dziewczynDamy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy

Cześć, jestem Heńka. Chcę Ci przedstawić moje koleżanki. Już dawno nikt ich nie odwiedzał, a mają mnóstwo fantastycznych historii w zanadrzu. Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg… Bohaterki i buntowniczki. Na pewno się polubicie! Bo możesz być jak one. W książce występują: Anna Henryka Pustowójtówna – dziewczyna z powstania styczniowego, Izabela Czartoryska – niestrudzona kolekcjonerka osobliwości, Krystyna Krahelska – bez której nie byłoby warszawskiej Syrenki, Krystyna Skarbek – agentka, która wyprzedziła Jamesa Bonda i wiele innych dziewczyn, które nie uznają słowa „niemożliwe”!

Do kupienia pod tym linkiem


Joanna Fabicka

Rutka

RutkaDziesięcioletnia Zosia jako jedyna z ulicy nie wyjechała na wakacje. Spędza je na wyludnionych Bałutach w Łodzi – dzielnicy odrapanych kamienic i mrocznych zakamarków. W pewne upalne, sierpniowe popołudnie spotyka na podwórku Rutkę, tajemniczą dziewczynkę z rudym warkoczykiem. Od tej chwili zacznie się ich zwariowana podróż w czasie, w której towarzyszyć im będą kurczak bez głowy i ekscentryczna ciotka Róża. Czy Zosia odgadnie, kim naprawdę jest Rutka? Czy odnajdzie jej rodziców? I gdzie właściwie leży Diamentowa Planeta? „Rutka” Joanny Fabickiej ma w sobie wszystko to, co dzieci lubią w książkach najbardziej: tajemnicę, nieoczekiwane zwroty akcji, odrobinę magii. Rodzice z kolei zobaczą w niej ciepłą i mądrą opowieść o tęsknocie oraz potrafiącej ją ukoić sile przyjaźni. 

Do kupienia pod tym linkiem


Elena Favilli i Francesca Cavallo

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczekKsiążka, zilustrowana przez sześćdziesiąt artystek ze wszystkich zakątków świata, to najhojniej finansowana oryginalna publikacja w dziejach crowdfundingu. Wsparli ją czytelnicy z ponad siedemdziesięciu pięciu krajów świata. Prawa do tytułu sprzedano do dwudziestu ośmiu krajów i liczba ta stale rośnie! Wszystkie historie są utrzymane w konwencji bajki i każda składa się z jednostronicowego tekstu oraz portretu. „Każda z tych stu historii dowodzi, że wierząc w coś całym sercem, zyskujemy siłę, by zmieniać świat” – czytamy w przedmowie. Ten zbiór zainspiruje nie tylko najmłodszych, ale i nieco starszych do tego, by wierzyli we własne siły, marzyli odważnie i pielęgnowali w sobie wewnętrzną siłę.

Do kupienia pod tym linkiem


Jacky Fleming

Kłopot z kobietami

Kłopot z kobietamiJuż sam genialny Karol Darwin zauważył, że na kartach historii dominują przede wszystkim wybitni mężczyźni. Wielki filozof Artur Schopenhauer ogłosił, że kobieta nigdy nie stworzy żadnego oryginalnego dzieła, ponieważ nie posiada „uwłosienia geniusza”. Jan Jakub Rousseau uważał natomiast, że kobiety powinny oddawać się wyłącznie temu, co dla nich naturalne – zadowalaniu innych. Przez wieki filozofowie i naukowcy (rzecz jasna płci męskiej!) prześcigali się w dziwacznych teoriach o ich naturze. Spychali je na margines, twierdząc, że to nieszkodliwe, choć kłopotliwe istoty. Jacky Fleming swoimi rysunkami w przewrotny i błyskotliwy sposób raz jeszcze opowiada nam tę historię. Przestrzega, że nie zawsze powinniśmy wierzyć we wszystko, co wpajają nam wielkie autorytety.

Do kupienia pod tym linkiem


SuperbohaterkiMałgorzata Frąckiewicz

Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia

Kto zajrzał do środka Ziemi, a kto wysłał w kosmos rakietę? Kto odkrył dinozaury, a kto pierwszy wykreślił mapę dna oceanu? Superbohaterki! W książce znajdziesz sylwetki czternastu niezwykłych kobiet, które zmieniły świat. Poznasz też ciekawostki i informacje z przeróżnych dziedzin nauki. A na deser czekają na Ciebie zadania i doświadczenia do wykonania. Eksperymentuj odważnie i odkrywaj świat na własną rękę. Bądź jak Superbohaterki!

Do kupienia pod tym linkiem


Katarzyna Fus i Julita Grodek

Mania, dziewczyna inna niż wszystkie

Mania dziewczyna inna niż wszystkieKsiążka została podzielona na dwie części. W pierwszej dzieci poznają historię życia noblistki, najpierw małej Mani, a później dorosłej Marii poprzez rozmowy z najważniejszymi w jej życiu postaciami. Druga część książki pozwala dzieciom przypomnieć najważniejsze fakty z życia Marii Skłodowskiej a także wyjaśnić trudne pojęcia z nią związane, m.in. radioaktywność. Nie zabraknie także ciekawostek, np. informacji na jakich monetach, banknotach i znaczkach można znaleźć  podobiznę Marii a także jak przebrać się za noblistkę na bal przebierańców. Dzięki tej książce dziecko zdobędzie wiedzę o przydatności odkryć naukowych w życiu codziennym,  oraz rozbudzi w nim ciekawość wobec świata i jego zasobów.

Do kupienia pod tym linkiem


Dan Hojer, Gunilla Kvarnstrom

Wielka księga cipekWielka księga cipek

Ogromny sukces Wielkiej księgi siusiaków pokazał, że w temacie edukacji seksualnej dzieci i młodzieży panuje ogromna pustka. Tym razem oswajamy tematy trudne dla dojrzewających dziewcząt, ich rodziców i nauczycieli – od anatomii poprzez miesiączkę na masturbacji skończywszy. Książka będąca wynikiem szczerych o otwartych rozmów autorów z uczennicami, może stać się nieocenioną pomocą w rozmowach dorosłych z dziećmi a także na lekcjach Przysposobienia do Życia w Rodzinie.

Do kupienia pod tym linkiem


A ja nie chcę być księżniczką Grzegorz Kasdepke

A ja nie chcę być księżniczką 

Kto by pomyślał, że mała dziewczynka o imieniu Marysia może być aż tak straszliwym smokiem! Na pewno nie jej mama. I tata też nie. Ani babcia. Jedynie dziadek miał pewne podejrzenia. Rezolutna Marysia sprawi, że w rodzinnym domu zapanuje niezłe zamieszanie… Zabawna i przewrotna opowieść o tym, że mądrość jest ważniejsza od urody i że zawsze warto być sobą!

Do kupienia pod tym linkiem


Antonina Kasprzak

Wiłka, smocza dziewczynka

Wiłka smocza dziewczynkaGdy mama Poli i Bułeczki trafia na kilka miesięcy do szpitala, życie dziewczynek bardzo się zmienia. Zapracowany, często wyjeżdżający służbowo tata nie może im poświęcić zbyt wiele czasu, muszą więc stać się bardziej samodzielne, szczególnie rozsądna i odpowiedzialna Pola, która opiekuje się roztargnioną i beztroską młodszą siostrą. Pola i Bułeczka natrafiają na trop dziwnej dziewczynki, zamkniętej w domu przez surową matkę. Ukrywa ona pewną tajemnicę, należy bowiem nie do gatunku ludzi, ale tajemniczych, smoczych istot – Wił. Kochająca, ale apodyktyczna matka-smoczyca pragnie, by córka zrealizowała jej plany i ambicje, nie licząc się z uczuciami dziewczynki. Poli, Bułeczce i tajemniczej Wiłce udaje się jednak rozwiązać problemy, z którymi dorośli w obydwu rodzinach nie umieli sobie dać rady.

Do kupienia pod tym linkiem


Jacqueline Kelly

Ewolucja według Calpurnii Tate

Ewolucja według Calpurnii TateJest rok 1899. W Teksasie panuje upalne lato, a jedenastoletnia Calpurnia Tate szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytanie: dlaczego żółte koniki polne są większe od tych zielonych? Z niewielką pomocą dziadka, zapalonego przyrodnika, odkrywa rozwiązanie: zielone koniki są lepiej widoczne na tle spalonej słońcem trawy, więc zostają zjedzone, zanim zdążą urosnąć. Od tego odkrycia wszystko się zaczyna – przyjaźń Calpurnii z trzymającym wszystkich na dystans dziadkiem, jej fascynacja światem przyrody i nauki, a także jej kłopoty – bo w XIX-wiecznym Teksasie trudno o większe dziwactwo niż dziewczyna, która marzy o tym, by być przyrodniczką. Klimatyczna powieść o odkrywaniu przyrody, nauki i własnego miejsca w świecie, w którym teoria Darwina wciąż jest ekscentryczną nowinką, a w edukacji panny z dobrego domu najbardziej liczą się lekcje gotowania i szydełkowania.

Do kupienia pod tym linkiem


Niezwykły świat Calpurnii TateJacqueline Kelly

Niezwykły świat Calpurnii Tate

Kontynuacja „Ewolucji według Calpurnii Tate” – klimatycznej opowieści o dorastaniu i fascynacji nauką. Travis wciąż przynosi do domu zwierzęta, a Callie stara się trzymać je z dala od krytycznego wzroku matki. Kiedy miasteczko odwiedza weterynarz, dziewczynka odkrywa swoje życiowe powołanie. Tyle że dla panien z dobrego domu w XIX-wiecznym Teksasie przewiduje się zupełnie inne scenariusze… 

Do kupienia pod tym linkiem


Irena Landau

Ostatnie piętro

Ostatnie piętroDzieci zwykle lubią się bawić w chowanego. Ale kiedy trzeba się ukrywać non stop, nie zdradzać swojego prawdziwego imienia i nikomu nie ufać – przestaje być zabawnie. Po ucieczce z warszawskiego getta Cesia musi się ukrywać. Spędza długie godziny w maleńkim schowku, chodzi bezszelestnie, je mało, tak aby nikt z sąsiadów nie zauważył, że państwo Ródyccy od roku ukrywają dziewczynkę. Cesia boi się Niemców, ale też Polaków, nie wszyscy z nich są przyjaciółmi małej Żydówki. Martwi się o swoich, czy jeszcze kiedyś ich zobaczy? I czeka na dzień, w którym bez strachu przespaceruje się ulicą. Prawdziwa historia małej Cyrli, która bała się ciekawskich spojrzeń przechodniów.

Do kupienia pod tym linkiem


Astrid Lindgren

Lotta z ulicy AwanturnikówLotta z ulicy Awanturników

To niezwykle piękna i ważka tematycznie książeczka. Pięcioletnia Lotta po niemiłym śnie wstaje z łóżka lewą nogą i nic jej się nie podoba. Niszczy nielubiany sweterek i przerażona nieodwracalnością tego faktu – ucieka z domu. I gdy wydaje się, że cała akcja zmierza ku katastrofie, mądrzy i kochający rodzice sprawiają, że to, co mogło stać się traumatycznym przeżyciem, okazuje się ważnym doświadczeniem. Książeczka ta powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich rodziców. Znany reżyser szwedzki Ingmar Bergman był nią zafascynowany.

Do kupienia pod tym linkiem


Pippi PończoszankaAstrid Lindgren

Pippi Pończoszanka

Pierwszy tom z serii książek o Pippi Pończoszance – najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynce świata. Mieszka ona samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką, ma walizkę pełną złotych monet i… nie chodzi do szkoły. Jej niekonwencjonalne zachowanie jest wyzwaniem dla mieszkańców miasteczka: budzi zgorszenie dorosłych oraz zachwyt rówieśników. Powieść przygodowa dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Do kupienia pod tym linkiem


Astrid Lindgren

Przygody Madiki z Czerwcowego Wzgórza

Przygody Madiki z Czerwcowego WzgórzaZbiorowe wydanie dwóch książek Astrid Lindgren: „Madika z Czerwcowego Wzgórza” oraz „Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza”. Madika i Lisabeth – dwie pełne wdzięku i fantazji dziewczynki – żyją w domu na Czerwcowym Wzgórzu. Madika chce być miła i grzeczna, niestety rzadko jej się to udaje. Ale to chyba nie jej wina, że bez przerwy wpada na takie wspaniałe pomysły? Czasem nawet duże dziewczynki muszą sprawdzić, jak się lata z parasolem z dachu drewutni i czy w pralni sąsiadów naprawdę mieszkają duchy. Przecież liczy się dobra zabawa! Te pogodne, pełne mądrości opowieści o dzieciństwie, o tym, co małe bohaterki bawi i cieszy, i o tym, co je nierzadko głęboko zasmuca, są wyrazem prawdziwej radości życia.

Do kupienia pod tym linkiem


Astrid Lindgren

Ronja, córka zbójnika

Piękna i wzruszająca opowieść o dzieciach dwóch zwalczających się hersztów zbójników, Ronji i Birku. Mieszkają oni w starym zamku, a dni spędzają w wielkim lesie, w którym żyją dzikie konie, a także okrutne Wietrzydła, Szaruchy i Mgłowce zagrażające ich życiu. Początkowa wrogość Ronji i Birka przemienia się w przyjaźń, a potem w miłość. Dzięki sile tego uczucia udaje im się doprowadzić do pojednania zatwardziałych zbójników. Ulubiona lektura dzieci w każdym wieku i dorosłych!

Do kupienia pod tym linkiem


Aleksandra Polewska i Aleksandra Krzanowska

Wielkie małe kobietkiWielkie małe kobietki

Zbiór opowiadań o dzieciństwie słynnych kobiet. Jak dorastały Agata Christie, Coco Chanel, Edith Piaf, Audrey Hepburn oraz Maria Skłodowska-Curie? Skąd wzięły się ich pasje i zainteresowania, jak zaczęły się ich kariery? Autorka w pięciu ciepłych opowiadaniach zdradza tajemnice z życia małych bohaterek. Całość wzbogacona jest notkami biograficznymi, z których czytelnicy dowiedzą się, gdzie kończą się fakty a zaczyna literacka fikcja. Inspiracja dla każdej młodej damy zamierzającej dokonać w przyszłości wielkich rzeczy.

Do kupienia pod tym linkiem


Kate Pankhurst

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat

Nadzwyczajnie wspaniałe kobietyTo trzynaście pasjonujących życiorysów niezwykłych i utalentowanych kobiet. To opowieść o marzeniach, odwadze i determinacji. To przekaz o wolności, walce z ograniczeniami i sile kobiet. Inspiruj się wybitnymi kobietami i przygotuj się na własne wyzwania. Wznieś się wysoko niczym Amelia Earhart, rewolucjonizuj modę jak Coco Chanel, wzoruj się na estetyce Fridy Kahlo i dokonuj odkryć naukowych biorąc za przykład Marię Skłodowską-Curie! Zbiór fascynujących opowieści, faktów i ciekawostek o wyjątkowych kobietach i ich osiągnięciach, ilustrowany niepowtarzalną grafiką, stanowi pasjonującą lekturę o wysokich walorach intelektualnych, edukacyjnych i artystycznych. Niezbędna pozycja na półce każdej nadzwyczajnie wspaniałej kobiety – niezależnie od wieku!

Do kupienia pod tym linkiem


Joanna Papuzińska

AsiuniaAsiunia

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Do kupienia pod tym linkiem


Kate T. Parker

Dziewczyny mają moc

Dziewczyny mają moc„Dziewczyny mają moc” to historie wspaniałych, silnych, dumnych i nieustraszonych młodych dziewczyn, które są dowodem na to, że płeć nie ma znaczenia, a bycie dziewczyną nie ma granic. Biegaczki, triathlonistki, baletnice i żołnierki. Wokalistki, lekarki, biolożki i lekkoatletki. Artystki, szalone przyjaciółki, nieustraszone odkrywczynie. Córki i siostry. To im dedykowana jest książka Kate T. Parker. To dla nich i dzięki nim powstała książka-album, której zawartość zapoczątkowała światową rewolucję w mówieniu o kształtowaniu się dziewczęcej tożsamości. Długo wyczekiwana na polskim rynku książka Kate T. Parker wyrasta ze sprzeciwu wobec stereotypów płciowych, które odbierają dorastającym dziewczętom pewność i wiarę w siebie. 

Do kupienia pod tym linkiem


Caroline Paul

Girl Power. Opowieści dla dziewczyn, które chcą zdobyć świat 

Girl PowerAutorka Caroline Paul jako dziecko bała się wielu rzeczy i była nieśmiała. Ale już będąc dorosłą kobietą, pilotuje samoloty, nurkuje, lata na paralotni, wspina się na wysokie szczyty i gasi pożary. W książce dzieli się opowieściami o swoich przygodach – i opowiada o innych dziewczynach i kobietach, które dokonały podobnych wyczynów. Wypełniona zadaniami i żywiołowymi ilustracjami Wendy MacNaughton książka zachęca i inspiruje dziewczyny i kobiety, by pokonały strach, stawiały czoło wyzwaniom i żyły po swojemu – z wiarą w siebie i umiejętnością pokonywania trudności, szukały w życiu przygód, przyjaźni i zabawy. Odwagi można się nauczyć i należy ją praktykować. Autorka nie jest pogromczynią strachu i nieśmiałości, jest po prostu zwolenniczką odwagi, pewności siebie i wiary we własne możliwości.

Do kupienia pod tym linkiem


Monica Peitx

Maja dorastaMaja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki 

Maja ma 9 i pół roku, właśnie rozpoczyna się jedna z najbardziej niezwykłych przygód jej życia – dojrzewanie. Wraz z Mają i jej przyjaciółkami dowiemy się, jakie zmiany zachodzą w ciele dziewczynki podczas tego procesu i z jakimi nowymi wyzwaniami trzeba się zmierzyć. Twoje piersi stają się większe? Musisz pomyśleć o nowej bieliźnie? Potrzebujesz więcej snu? Pojawia się okres? W książce znajdziesz wiele rzetelnych informacji na te i inne tematy (…). Książka napisana przez lekarkę, specjalistkę w dziedzinie pediatrii. Publikację wyróżniono licznymi nagrodami.

Do kupienia pod tym linkiem


Renata Piątkowska

Która to MalalaKtóra to Malala?

Roześmiana, skora do zabawy i śpiewania hitów Justina Biebera – właśnie taką Malalę poznajemy. Jedyne, co wyróżnia dziewczynę spośród przyjaciółek, to to, że nie zasłania twarzy chustą. Ale czy to wystarczający powód, by strzelić nastolatce w twarz? Szybko okazuje się, że Malala to nie zwykła nastolatka, a blogerka, która – opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie – naraziła się talibom. Wzruszająca opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala udowodniła, że wystarczy jeden odważny człowiek, by zainspirować całe rzesze.

Do kupienia pod tym linkiem


Justyna Styszyńska

Idol. Maria Skłodowska-Curie

Idol Maria Skłodowska-Curie „Maria Skłodowska-Curie” jest pierwszą książką serii „Idol” o wielkich ludziach, którzy wnieśli wkład do światowej nauki, kultury i sztuki, i którzy mogą być wzorem do naśladowania. Na kanwie biografii wielkiej polskiej badaczki Marii Skłodowskiej-Curie powstała książka, która ma rozbudzać ciekawość świata i pogłębiać wiedzę o jej dokonaniach. Książka zawiera naklejki i propozycje ćwiczeń aktywizujących. Zabawa w naukowca polegać będzie na wypełnianiu różnych poleceń: uzupełnienie tablicy Mendelejewa o pierwiastki odkryte przez Skłodowską-Curie, kompletowanie pracowni naukowca, porządkowanie przyrządów potrzebnych do doświadczeń, uzupełnianie planszy o wymagane informacje. W książce opisany jest eksperyment, który można przeprowadzić w warunkach domowych.

Do kupienia pod tym linkiem


Idol. Frida Kahlo

(opracowanie zbiorowe)

Idol Frida KahloFrida Kahlo to druga – po Marii Skłodowskiej-Curie – publikacja z tej serii. Tym razem zagłębisz się w życie i twórczość jednej z najbardziej rozpoznawalnych malarek świata. Dowiesz się, jak wyglądają kulisy pracy malarza i co jest mu potrzebne, by tworzyć obrazy. Przed Tobą kilka wyzwań malarskich, znajdziesz tu podpowiedzi, jak namalować autoportret, a jak martwą naturę. Dzięki specjalnie przygotowanym nalepkom możesz nawet stworzyć własną kolekcję sztuki meksykańskiej czy przygotować wystawę w galerii sztuki! Odkryjesz też sekrety stylu Fridy i dowiesz się, jak nazywały się tradycyjne meksykańskie suknie. Seria „Idol” przybliża biografie wielkich ludzi w przystępnej dla dziecka formie.

Do kupienia pod tym linkiem


Okładki i opisy pochodzą ze stron wydawnictw.

Wybór własny


 

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
zpliszkasiwa.pl

Podpisuję się pod tym tekstem! Jako mama dwóch dziewczynek mam już obcykaną listę tych książek. Astrid Lindgren jest naszą ulubioną autorką, a „Opowieści na dobranoc…” to absolutny hit, o którym z resztą napisałam już recenzję u siebie, ale nie wypada mi linkować… Dodałabym tu może jeszcze starą, dobrą, niepokorną i baaardzo odważną „Anię z Zielonego Wzgórza”. Dzięki, Asiu, za ważny wpis – niech biorą i jedzą z tego wszyscy – nie tylko mamy – i nie tylko dziewczynek!

Wiedzma Jesienna

Szkoda tylko ze wiekszosc tych ksiazek to nie sa ksiazki przygodowe w ktorych glowna bohaterka jest dziewczyna, a same biograficzne. Dla chlopakow prawie kazda ksiazka to wielka przygoda, dla dziewczyn to jest albo biograficzna, albo rozwiazywanie problemow rodzinnych. Gdzie przygody w kosmosie, walki ze smokami, budowanie druzyny i wyruszanie w droge na spotkanie z nieznanym?

Ewa Zielińska

A „ostatni smokobójca”? Główną bohaterką jest nastolatka, która żyje w świecie magii, co prawda sama nie jest czarodziejką, ale jest ostatnim smokobójcą. Dostaje miecz i takie tam :)

Wiedzma Jesienna

Nie slyszalam, ale napewno sie zakrece wokol tego tytulu. Tyle tylko ze to jest dla nastolatkow (gdzie ilosc bohaterek kobiecych w literaturze wzrasta na szczescie), ale dla dzieci 2+ lat to ze swieca szukac ksiazek z dziewczynka w roli glownej, gdzie sa przygody. Wiekszosc ma chlopcow za glownych bohaterow, albo ksiezniczki rozowe.

Emilia Sz

Czytamy z córką mnóstwo książek o dziewczynkach od 2 roku życia i żadna z nich nie jest o różowych księżniczkach ;)

Emilia Sz

Dla młodszych lubimy Lato Stiny, Ja Jane (o Jane Goodall) albo Lotte Piratka, ta ostatnia to właśnie taka przygodowa z ilustracjami. Pobawimy się Piji Lindenbaum, seria o Nusi czy seria o Siri dla dzieci w wieku przedszkolnm, 2-3 + . Dzieci z Bullerbyn są o przygodach i jest tam po równo chłopców oraz dziewczynek (polecam ilustrowane wydanie z Naszzej Księgarni, czytamy z 4-latką, eskcytuje ją teraz spanie w stogu siana, robienie kryjówek na polach i na wysepce oraz spanie w szałasie nad jeziorem). Jeśli chodzi o walki ze smokami, wilkołakami i innymi to jest seria Nelly Rapp. Emi i tajny… Czytaj więcej »

Jocy

Dwie serie: 'Hania Humorek’ i 'Emi i Tajny Klub…’
Moja córa jeszcze na nie za mała. Czy ktoś czytał i moze polecić/odradzić?

Emilia Sz

Świetne zestawenie! :) Lotta to na ten moment ulubiona bohaterka mojej 4-latki, nie tylko w tym wydaniu. Czytamy jeszcze o Jane Goodall i sile marzeń oraz determinacji w wydaniu dla najmłodszych, czyli Ja…Jane Patrick MC Donnel. Oraz Różową Czapeczkę: http://www.proszynski.pl/Rozowa_czapeczka-p-35604-.html
A dla starszych mogę dodać jeszcze taką http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-tonja_z_glimmerdalen.html

Emilia Sz

I jeszzce Lotte Piratka :) ostatni hit