Szekspir nigdy tego nie robił. Bukowski i historia pewnej kradzieży

To nie tak, że nienawidzę ludzi. Ja po prostu wolę, kiedy nie ma ich w pobliżu.

Charles Bukowski

W życiu ukradłam tylko jedną książkę. Żeby nie było, to ogólnie nie kradnę i jestem całkiem dobrze wychowana, ale słabość do literatury bierze czasem górę nad zdrowym rozsądkiem.

Szekspir nigdy tego nie robiłNie, nie miałam śmiałości spojrzeć bibliotekarce w oczy i powiedzieć: nie oddam. Pierdol się, nie oddam, nie przyniosę, nie zwrócę. Mieli jeszcze trzy inne egzemplarze, zalegające na półkach, z których nikt nie potrafił zrobić pożytku. Oczywiście, że mogłam kupić własny. Ale w księgarniach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, był totalnie nie do osiągnięcia, a na Allegro chodził za horrendalną dla mnie wtedy kwotę dwóch stówek. Poszłam więc i powiedziałam:  zgubiłam. Na co pani, że nic nie szkodzi, i żebym odkupiła tam coś innego, tak za dziesięć, dwadzieścia złotych.

I wtedy wyrzuty sumienia minęły i ogarnęła mnie złość, smutek i PMS. Dziesięć, dwadzieścia złotych. Za Bukowskiego, za którym zjeździłabym pół kraju.

Dziś jednak nie czas na opisywanie tej nie najzdrowszej miłości. Dziś czas na cytaty, więc czytajcie i jarajcie się, jak i ja się jaram.

  

Byłem człowiekiem, któremu świetnie służy samotność. Rozkwitałem dzięki niej, a jej brak był dla mnie czymś tak uciążliwym, jak dla innych brak wody czy pożywienia. Każdy dzień, w którym nie było mi dane jej zaznać, osłabiał mnie. Nie traktowałem tego jako powód do dumy; raczej jako formę uzależnienia. Panująca w pokoju ciemność była dla mnie jak słoneczny blask. Wypiłem łyk wina.

  

Piłem, nie wychodząc nawet z łóżka, przez jakieś trzy czy cztery dni. Nie mogłem się przemóc, by wziąć do ręki gazetę z ofertami. Sama myśl o tym, że znowu znajdę się naprzeciw jakiegoś siedzącego za biurkiem faceta i będę mu musiał opowiadać, jak mi zależy na pracy, jakie mam nadzwyczajne kwalifikacje, była dla mnie nie do zniesienia. Powiem szczerze: byłem przerażony życiem, tym wszystkim, co człowiek zmuszony jest robić, tylko po to, by mieć na jakąś strawę, kąt i odzienie. Dlatego właśnie nie wstawałem z łóżka i piłem. Kiedy pijesz, to świat nadal gdzieś tam sobie istnieje, ale przynajmniej na chwilę zdejmuje ci nogę z gardła.

  

To prawda, że nie miałem specjalnych ambicji, ale dla ludzi bez ambicji też powinno być jakieś miejsce, lepsze niż to, które zwykle dla nich rezerwowano. No bo z jakiej, do cholery, racji, człowiek miał być zadowolony z tego, że wyrwany ze snu przez budzik, wyskakiwał z łóżka o 6.30 rano, wmuszał w siebie jakieś jedzenie, wysrał się, wysikał, umył zęby, przyczesał włosy, naużerał się z ulicznymi korkami, po to żeby dostać się tam, gdzie przysparzać miał grubszych pieniędzy komuś innemu i gdzie w dodatku oczekiwano od niego wdzięczności za to, że mu taką szansę oferowano.

  

– Żonaty jesteś, Manny?
– Co ty!
– Kobitki?
– Czasami. Ale nigdy na dłużej.
– W czym problem?
– Kobieta to zajęcie na cały etat. Każdy musi wybrać sobie fach i się go trzymać.
– Rzeczywiście. Jest to jakiś emocjonalny drenaż.
– Fizyczny również. Przecież one się chcą na okrągło pierdolić.
– Znajdź sobie taką, z którą byś to lubił robić.
– Akurat. Wystarczy, że pijesz albo grasz. Zaraz ci powie, że to „niszczy miłość”.
– To znajdź sobie taką, która lubi gorzałę, hazard i ruchanko.
– A po co komu taka kobieta?

  

– Jaką masz radę dla młodych pisarzy?
– Pijcie, dupczcie i palcie masę papierosów.

  

Facet potrzebuje wielu kobiet tylko wtedy, kiedy żadna z nich nie jest nic warta. Można utracić tożsamość, pieprząc się na prawo i lewo.

  

Jest we mnie coś, co nie do końca odpowiada ogólnie przyjętym normom, zasadzie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Pociągają mnie nie te rzeczy, co trzeba: lubię pić, jestem leniwy, nie mam boga, polityki, idei ani zasad. Jestem mocno osadzony w nicości, w swego rodzaju niebycie, i akceptuję to w pełni. Nie czyni to ze mnie osoby zbyt interesującej. Nie chcę być interesujący, to zbyt trudne.

  

Kobiety – uczciwe kobiety – przerażają mnie, ponieważ w ostatecznym rozrachunku pragną mojej duszy, a ja chcę zachować dla siebie to, co z niej zostało. W gruncie rzeczy tęsknię za prymitywnymi dziwkami, odpornymi i nieokrzesanymi, właśnie dlatego, że niczego dobrego nie można się po nich spodziewać, a i one niczego nie oczekują. Kiedy odchodzą, człowiek nie odczuwa straty. A przecież jednocześnie pragnę kobiety łagodnej i wrażliwej, pomimo niesłychanej ceny, jaką przychodzi nieraz za to płacić. Tak czy inaczej, znajduję się na straconej pozycji.

  

Na tym polega problem z piciem. Gdy wydarzy się coś złego, pijesz, żeby zapomnieć. Kiedy zdarzy się coś dobrego, pijesz, żeby to uczcić. A jeśli nie wydarzy się nic szczególnego, pijesz po to, żeby coś się działo.

  

Przed chwilą złożono mi życzenia szczęśliwego Nowego Roku w lokalnej telewizji, zrobił to jakiś zidiociały prezenter. Nie lubię, jak mi obcy składa życzenia. Skąd ten kretyn może wiedzieć, do kogo się zwraca? A może mówi do faceta, który właśnie zakneblował i powiesił za nogi pod sufitem swoją pięcioletnią córeczkę, a teraz kroi ją w kawałki? Wszystkiego najlepszego.

  

Rano było rano, a ja wciąż żyłem. Może napiszę powieść – pomyślałem. A potem to zrobiłem.

  

– Każdego skreślasz od razu. Nie wszyscy moją być tacy jak ty.
– Wiem, ale to ich problem.

  

Szpitale, więzienia i burdele – oto prawdziwe uniwersytety życia. Mam dyplomy wielu takich uczelni. Mówcie mi „Wasza Magnificencjo”.

  

Każdego człowieka trapi jakaś udręka, ale ja pod tym względem wyprzedzałem stawkę o trzy długości.

  

To takie smutne, wszystko takie smutne; przeżywamy nasze życie jak idioci, a potem umieramy.

  

A ja uwielbiam ryzyko. Sprawia, że uszy mi dzwonią, a zwieracz w tyłku mocniej się ściska. Żyje się raz, no nie? Chyba, że jest się Łazarzem. Biedny skurwiel musiał zdychać dwa razy. Ale ja jestem Nick Belane. Po jednej kolejce zsiadam z karuzeli.

  

Czekaliśmy i czekaliśmy. Wszyscy. Czy ten łapiduch nie wie, że od czekania ludziom odbija szajba? Ludzie czekają przez całe życie. Czekają na lepsze czasy, czekają na śmierć. Czekają w kolejce, żeby kupić papier toaletowy. Czekają w kolejce po pieniądze. A jak nie mają szmalu, to czekają w jeszcze dłuższych kolejkach po zasiłek. Człowiek czeka, żeby położyć się spać, i czeka, żeby się obudzić. Czeka, żeby się ożenić, i czeka, żeby się rozwieść. Czeka na deszcz, czeka, aż przestanie padać. Czeka na posiłek, a kiedy go zje, czeka na następny. Czeka w poczekalni u psychiatry razem z bandą pomyleńców i sam nie wie, czy jest jednym z nich.

  

Miałem zły dzień. Tydzień. Miesiąc. Rok. Życie. Cholera jasna.

  

Straciłem wątek, zacząłem się gapić na jej nogi. Zawsze najważniejsze są dla mnie nogi. Były pierwszą rzeczą, jaką ujrzałem, kiedy się rodziłem. Wtedy starałem się wydostać. Od tego czasu ciągle pcham się w przeciwnym kierunku, ale wyniki mam raczej mizerne.

  

Zawsze znajdzie się ktoś, kto zepsuje Ci dzień, a czasem całe życie.

  

Na samą myśl, że muszę kimś zostać, ogarniał mnie nie tylko strach, ale wręcz mdłości. Nie mogłem znieść myśli, że zostanę prawnikiem, radnym, inżynierem czy czymś takim. Ożenię się, będę miał dzieci, dam się złapać w strukturę rodzinną. Codziennie będę chodził do pracy i wracał. Niemożliwa sprawa.


Może zainteresują Was także:

Cytaty o mężczyznach

Cytaty o miłości

Cytaty o przyjaźni

Cytaty o smutku

Cytaty o jesieni

Cytaty o zimie

Cytaty o kotach

Cytaty o pracy

Cytaty z „Muminków”

Cytaty z „Małego Księcia”

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Agata J

Kocham ten fragment ze Szmiry…
I prawdą jest to, że Bukowskiego się kocha albo nienawidzi. ?

Parano

Uwielbiam Bukowskiego. Co do sytuacji z książką, miałam dokładnie to samo. W miejskiej bibliotece udało mi się znaleźć „Zrób mi jakąś krzywdę” J.Żulczyka, której nigdzie nie można było kupić (wyjątkiem był jeden egzemplarz jaki znalazłam na allegro za 100zł). Długo nosiłam się z zamiarem kradzieży. Koniec końców nie zostawiłam jej jednak na swojej półce. Ach ta uczciwość :p

Ania

Bukowski! ❤To taka miłość obok której nie da się przejść obojętnie! ?